Tri platforme za razgovore kosovskih Albanaca
- Tri platforme za razgovore kosovskih Albanaca
- Post By urednik
- 21:25, 14 novembar, 2005

Beograd, (MINA) – Kosovski Albanci imaju uraðene tri platforme za pregovore i veæ formiran pregovaraèki tim, a jedini problem pred vodeæim albanskim liderima je koja æe od platformi biti i osnova pregovaranja.
Za Albance, kako piše beogradski Blic u sjutrašnjem broju, za sada je jedini problem kako prevaziæi neslogu unutar pregovaraèkog tima.
Autori dvije platforme su kosovski Albanci Bljerim Šalja, kao koordinator pregovaraèkog tima, i Hašim Taèi lider opozicione partije i èlan kosovskog pregovaraèkog tima.
Treæu platformu za pregovore saèinio je amerièki ekspert Pol Vilijams. Osnova sve tri platforme je Kosovo nezavisna država i to je „minimum“ koji je zadatak pregovaraèkog tima.
Sve tri platforme takoðe imaju zajednièko da æe granice Kosova biti granice sadašnje pokrajine, kao i da takvo Kosovo neæe imati pretenzije širenja, veæ æe poštovati susjedne suverene zemlje i kao takvo biti garant stabilnosti.
Zajednièka crta je i da su na Kosovu, iako nezavisnom, dobrodošle meðunarodne i civilne i bezbjednosne snage NATO i Evropske unije (EU), a koje æe, uz kosovske strukture, biti garant bezbjednosti, dok æe civilne uèestvovati u daljoj demokratizaciji Kosova.
Kao takvo, kako se navodi, Kosovo treba da postane i èlan NATO i EU. Osnova sa kojom treba prema uputstvima iz platformi da nastupa pregovaraèki tim jeste navoðenje da je Kosovo zemlja svih njenih graðana i da æe biti poštovana manjinska prava, pri èemu se posebno apostrofiraju Srbi.
List ocjenjuje kako je najzanimljivija u kosovskim platformama èinjenica da se, bukvalno, ne navodi ništa što Zapadu nije milo, veæ se u samim platformama upravo zagovara i preporuèuje pregovaraèkom timu ono na èemu insistira meðunarodna zajednica.
Beogradski dnevnik navodi kako je najpreciznije uraðena platforma Bljerima Šalje, u kojoj on, osim onoga „ispod èega se ne ide“, ukazuje i na opasnosti koje èekaju pregovaraèki tim.
Oèekuje da se tim suoèi sa problemima sjevera Kosova i Mitrovice kao grada, enklava, decentralizacijom vlasti, položajem Srpske pravoslavne crkve u državi Kosovo, pitanjem srpske prosvjete, finansijskom kompenzacijom od Srbije, državljanstvom, ali i povratkom raseljenih.
Ukoliko proðe Taèijeva platforma, principi pregovaraèkog tima biæe država Kosovo sa sopstvenim simbolima, dvojno državljanstvo putem bilateralnog sporazuma, ali i država u kojoj su albanski i srpski jezik zvanièni, dok æe pripadnici ostalih zajednica imati pravo komuniciranja na svom jeziku u svim institucijama.
(kraj) nem