Tužba ukoliko Vlada ne prihvati prigovor
- Tužba ukoliko Vlada ne prihvati prigovor
- Post By kristina
- 07:18, 12 septembar, 2009

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Kompanija Inter Rao tužiæe Vladu Crne Gore ukoliko ne prihvati njen prigovor na odluku Tenderske komisije da odbaci ponudu Rusa dostavljenu na tender za djelimiènu privatizaciju i dokapitalizaciju Elektroprivrede (EPCG).
Rusi æe, kako pišu Vijesti, tražiti i poništenje tendera za EPCG, na kojem je pobijedila italijanska kompanija A2A. Rusi æe poništenje tražiti pred domaæim i meðunarodnim sudovima, zbog, kako su objasnili, favorizovanja Italijana, dozvoljavanja da postanu jedan od vlasnika EPCG prije okonèanja tendera i narušavanja konkurentnosti i transparentnosti procesa.
Tužba Rusa protiv Vlade, ukoliko ne bude uvažen njihov prigovor, spremna je, samo se èeka odgovor Vladinog Savjeta za privatizaciju, koji æe se o žalbi izjasniti na narednoj sjednici.
"Ruska kompanija Inter Rao uložila je prigovor na odluku Tenderske komisije da odbaci njihovu ponudu i smatramo da je neosnovan", kazali su iz Tenderske komisije koja je ekspresno odbacila tri ponude za EPCG i prihvatila samo italiansku.
Iz crnogorskog pregovaraèkog tima saopštavaju da æe prvostepeni organ, Savjet za privatizaciju donijeti odluku "što ne iskljuèuje moguænost da se podnosilac žalbe obrati drugostepenom organu, odnosno Upravnom sudu".
Rusi zamjeraju Vladi to što je dozvolila Italijanima da imaju èlana u Odboru direktora EPCG prije završetka tendera, zbog èega su automatski postali privilegovani u odnosu na druge uèesnike.
»Dozvoljeno im je da kupe udio fondova, iako je obaveza svih zainteresovanih bila da predstavnicima fondova i ostalim akcionarima ponude otkup akcija po istoj cijeni koju nude državi«, navode Rusi.
Oni smatraju da je posebno kršenje tenderskih uslova to što je tokom procesa promijenjena prvobitna opcija o dokupu akcija do veæinskog paketa nakon pet godina partnerstva u EPCG.
Prvobitna, takozvana kol /call/ opcija podrazumijevala je da investitor može da kupi akcije do veæinskog paketa po sada utvrðenoj cijeni, ukoliko ispuni operativne i investicione uslove. Aktuelna šut-aut /shoot-out/ opcija poredviða da investitor nakon petogodišnjeg perioda, ukoiliko ispuni uslove može od Vlade da otkupi dodatni udio, ali mu ga ona ne mora prodati.
Rusi su odbijeni, kako je saopštila Tenderska komisijia, jer ne ispunjavaju tenderske uslove, a glavni razlog je što nemaju zahtijevani kreditni rejting, odnosno BBB minus prema Standard end Pursu /Standard and Poor`s/ ili Baa3 prema Mudisu /Moody`s/. Taj uslov mogao je ispunjavati i vlasnik kompanije koja se prijavljuje.
»Država Rusija ima kreditni rejting, ruska Vlada posjeduje 100 odsto akcija Rosatoma, a Rosatom je vlasnik 80 odsto kompanije Inter Rao, koja je formirana specijalnim ukazom predsjednika Ruske Federacije. Zbog toga nijesmo mogli biti eliminisani«, smatraju predstavnici ruske kompanije.
Koliko bi ozbiljne posljedice ova tužba mogla da ima najbolje govori podatak da je prvi èovjek Inter Rao-a, Igor Ivanoviè Seèin, potpredsjednik ruske Vlade.
(kraj) bvm