U novembru predlog Strategije za smanjenje siromaštva
- U novembru predlog Strategije za smanjenje siromaštva
- Post By kristina
- 17:04, 1 jul, 2003

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Predlog crnogorske Strategije razvoja i redukcije siromaštva /Powerty Reduction Strategy Paper/ trebalo bi da bude gotov u novembru, ocijenjeno je danas u Podgorici na radionici pod nazivom Mediji u PRSP procesu.
Planirano je da do tada bude organizovano niz debata, sastanaka u centrima za socijalni rad i lokalnim zajednicama, kao i radionica za Vladine službenike i ekspertski tim.
Iz Ministarstva rada i socijalnog staranja, koje koordinira proces, podsjeæaju da je, prema posljednjim istraživanjima, u Crnoj Gori siromašno oko 13 odsto stanovnika, jer im je mjeseèna potrošnja manja od 120 EUR.
Prema istraživanjima Instituta za strateške studije i prognoze, èiji su rezultati objavljeni u maju, u Crnoj Gori je prošle godine bilo siromašno oko 9,2 odsto stanovnika, s obzirom da je njihova potrošnja bila manja od apsolutne linije siromaštva koja iznosi 106 EUR.
Upravljaèka jedinica PRSP projekta u Crnoj Gori radi od sredine januara, a od poèetka marta i sedam ekspertskih radnih grupa za procjenu siromaštva i socijalnu zaštitu, makroekonomsku stabilizacionu politiku, razvoj zdravstvenog i sektora obrazovanja, tržište rada i zaposlenost, ekonomski i regionalni razvoj, kao i životnu sredinu i razvoj infrastrukture.
Program Strategija za smanjenje siromaštva pokrenuli su u septembru 1999. Godine Svjetska banka i Meðunarodni Monetrani Fond, nakon poziva grupe sedam najrazvijenijih zemalja svijeta.
Porgram podrazumijeva nov pristup podrške prezaduženim i nedovoljno razvijenim zemljama, koje kroz Strategiju artikulišu plan nacionalnog razvoja i definišu dostižne ciljeve za smanjenje siromaštva.
Svjetska banka i MMF zahtijevaju od oko 70 zemalja sa niskim dohotkom da urade Strategiju da bi im odobrili smanjenje duga ili nove kredite.
Strategija predstavlja viziju nacionalnog razvoja zemlje, a od potencijalnih donatora, meðunarodnih organizacija i finansijskih institucija se oèekuje da koordiniraju pomoæ i porgrame prema ovom dokumentu.
Na radionici je ocijenjeno da se siromaštvo u svijetu danas definiše kao nedostatak osnovnih moguænosti za dostojanstven život, a manifestuje kroz prihode nedovoljne za održivu egzistenciju, glad i neuhranjenost, slabo zdravlje, nedostupnost obrazovanja, energije ili kvalitetne životne sredine, poveæanu smrtnost, besukuæništvo, nesigurno okruženje, društvenu diskriminaciju ili izolaciju.
Rezultat kvalitetne izrade i dosljedne primjene Strategije treba da bude vidljiv napredak za siromašne i one koji su blizu apsolutne linije siromaštva, odnosno poveæanje blagostanja i smanjenje osjetljivosti na rizike.
Uèesnici radionice su upozorili da iskustva iz izrade Strategije u Srbiji i Bosni i Hercegovini pokazuju da je opasnost od pada u siromaštvo možda èak i veæa nego broj siromašnih.
Oni su upozorili da ne postoji jedinstven nacrt za izradu Strategije, jer treba uvažiti specifiènosti i razlièitosti svake zemlje.
Kao tri kljuène etape u efikasnom smanjenju siromaštva identifikovane su razvoj sveobuhvatnog shvatanja tog pojma i njegovih glavnih uzroka, pažljivo osmatranje njegove višedimenzionalnosti i izbor kombinovanih aktivnosti koje bi obezbijedile najbolji uèinak.
Iskutva su pokazala da je za cjelovit razvoj i smanjenje siromaštva u društvu potrebna njegova istinska unutrašnja transformacija uz podršku siromašnih.
(kraj) anf/dmc