
Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Crnogorska Uprava za sprjeèavanje pranja novca, uvažavajuæi meðunarodne preporuke i promijenjene okolnosti savremenog poslovanja, usvojila je set novih indikatora za one koji su dužni da prijavljuju sumnjive transakcije.
Novih indikatora ima 65 i podijeljeni su u tri grupe, od kojiha je prva namijenjena svima, druga bankama, a treæa tržištu kapitala.
Usvajanjem ovog akta Uprava je precizirala elemente za prepoznavanje sumnjivih transakcija, naroèito u oblasti trgovine nekretninama. To znaèi da obveznicima nije ostavljena dilema da li je neka transakcija sumnjiva ili nije.
»Primjena ovog akta, nadamo se, rezultiraæe prijavljivanjem veæeg broja sumnjivih transakcija, odnosno otvaranjem predmeta«, saopštio je portparol Uprave Miroslav Radojeviæ.
On je ocijenio da æe efikasnost primjene akta, a samim tim i efikasnije djelovanje Uprave, umnogome zavisiti od detaljnog upoznavanja obveznika sa setom novih indikatora sumnjivih transakcija.
»U cilju što profesionalnijeg sprovoðenja ovog akta, Uprava æe veæ od ponedjeljka poèeti fazu edukacije i upoznavanja obveznika sa setom novih indikatora«, poruèio je Radojeviæ.
Usvajanje ovog seta indikatora prijavljivanja sumnjivih transakcija prethodi donošenju novog zakona, na kojem trenutno radi Vladina radna grupa,. On æe potpunije regulisati oblast sprjeèavanja pranja novca i finansiranja terorizma i biti potpuno usaglašen sa meðunarodnim standardima i treæom Direktivom Evropske unije, koja predviða više ovlašæenja za Upravu.
»Tim aktom Uprava æe dobiti više ovlašæenja u domenu nadzora obveznika koji su dužni da prijave sumnjive transakcije, izmeðu ostalog, i uèesnika na tržištu nekretnina«, rekao je Radojevic i dodao da æe novi zakon sadržati i instrumente za posebno praæenje politièki eksponiranih lica i utvrðivanje stvarnih vlasnika firmi.
U Upravi smatraju izuzetno znaèajnom èinjenicu da æe usvajanjem ovog zakona Crna Gora uæi u krug malog broja država koje su to uradile, jer ni sve èlanice EU još ne ispunjavaju taj uslov, veæ im je za to ostavljen rok do decembra.
Crnogorska Uprava za sprjeèavanje pranje novca radi veæ tri godine i predstvlja administrativnu finansijsko-obavještajnu organizacije, što znaèi da iskljuèivo šalje informacije nadležnim organima koji dalje preduzimaju odgovarajuæe korake u skladu sa zakonom.
Uprava svakodnevno komunicira sa èlanicama EGMONT grupe, meðunarodnog udruženja više od 100 finansijskih obavještajnih službi iz svijeta, èiji je èlan Crna Gora veæ gotovo dvije godine.
Pored uèešæa na plenarnim zasijedanjima i sastancima radnih grupa EGMONT-a, Uprava uèestvuje i u radu Komiteta za sprjeèavanje pranja novca Savjeta Evrope -MONEYVAL-a. Punopravno èlanstvo u tom organu oèekuje se odmah nakon prijema Crne Gore u Savjet Evrope.
Obveznici Zakona o sprjeèavanju pranja novca su i banke, brokeri, agencije za promet nekretnina, trgovci automobila, osiguravajuæa društva, koji su dužni da prijave svaku gotovinsku transakciju èija vrijednost prelazi 15 hiljada EUR, vezane poslove vrjednije od tog iznosa, kao i sve sumnjive.
Obveznici su prošle godine prijavili 186 sumnjivih transakcija za 79 lica, što je predstavljalo osnov za otvaranje i obradu 286 predmeta.
U istom periodu proslijeðeno je 29 predmeta zbog sumnje u pranje novca i još osam radi nekog drugog kriviènog djela, a privremeno su blokirana 73 raèuna, odnosno 22,8 miliona EUR.
(kraj) anf