Važno oruðe za poveæanje konkurentnosti
- Važno oruðe za poveæanje konkurentnosti
- Post By urednik
- 17:12, 20 januar, 2012

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Uvoðenje klastera i njihovo uspješno funkcionisanje važno je oruðe u stvaranju uslova za poveæanje konkurentnosti, naroèito manje razvijenih djelova zemlje, ocijenio je danas ministar ekonomije, Vladimir Kavariæ.
“Ekonomska i regionalna politika podstièe stvaranje i razvoj klastera formiranjem i podsticanjem potrebne infrastrukture. Klasteri predstavljaju instrument dugoroènog poveæanja stepena konkurentnosti odnosno razvijenosti regiona i država”, rekao je Kavariæ na okruglom stolu Razvoj biznis klastera u cilju jaèanja konkurentnosti i ravnomjernijeg regionalnog razvoja, koji su organizovali Ministarstvo ekonomije i Sistem Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori.
Klaster se definiše kao geografski ogranièena koncentracija sliènih, povezanih ili komplementarnih procesa poslovanja ili poslovnih entiteta, koji su konkurentni, ali i meðusobno saraðuju. Drugim rijeèima, to su grupacije preuzeæa u lancu stvaranja novih vrijednosti i njima bliskih davaoca usluga koji im pružaju podršku.
Ocjenjujuæi da bi se moguæi doprinos modela klastera u Crnoj Gori ogledao u jaèanju konkurentnosti preduzeæa, odnosno poveæanja proizvodnje i izvoza, Kavariæ je naglasio da razvoj klastera zahtijeva istovremeno poveæanje stepena obrazovanja, inovacija i doprinosi poveæanju zaposlenosti i dohotka po stanovniku.
“S obzirom na to da su stepen obrazovanja, stopa zaposlenosti i dohodak po stanovniku, kljuèni pokazatelji kvaliteta života stanovništva, onda i razvoj klastera ima veliki znaèaj za poveæanje kvaliteta života graðana i smanjenje regionalnih razvojnih dispariteta u Crnoj Gori” smatra Kavariæ.
Zemlje u okruženju i veliki broj zemalja EU veæ imaju usvojene Strategije za uvoðenje klastera ili rade na njihovom uvoðenju, a njihovi osnovni ciljevi izmeðu ostalog su unaprijeðenje upravljanja klasterskom politikom, smanjenje regionalnih razlika i efikasno korišæenje EU fondova, saopšteno je iz Ministarstva ekonomije.
Pristup zasnovan na klasterima pomoæi æe lokalnim preduzeæima da poveæaju kapacitete tako što æe se organizovati u dinamièke proizvodne mreže i razvijati strateške odnose sa drugim preduzeæima i institucijama kako bi unaprijedili konkurentske prednosti zasnovane na ekonomiji obima i inovacijama. Moguæi klasteri koji bi u Crnoj Gori mogli biti identifikovani Strategijom za održivi ekonomski rast Crne Gore su klasteri u poljoprivredi, turizmu, agro-turizmu, drvopreradi, od èega bi neki klasteri mogli da budu identifikovani samo na nivou regiona, a neki na nivou cjelokupne teritorije države.
“Uporedo sa aktivnostima na podsticanju razvoja klastera u Crnoj Gori, u cilju poveæanja konkurentnosti, donešen je Plan razvoja biznis zona u Crnoj Gori i veæ su stvoreni preduslovi za proglašavanje biznis zona u dvije manje razvijene opštine sjevernog regiona Crne Gore - Kolašinu i Beranama. Na taj naèin, u uslovima konstantnog unprijeðenja poslovnog ambijenta, poboljšava se okvir podrške daljem razvoju preduzetništva i sposobnosti poslovanja preduzeæa u uslovima konkurencije koja vlada na tržištu EU, èijem èlanstvu težimo“, zakljuèio je Kavariæ.
Nakon usvajanja Strategije za održivi ekonomski rast Crne Gore kroz uvoðenje klastera, Ministarstvo ekonomije æe iz budžeta u ovoj godini, u cilju daljeg doprinosa poveæanju konkurentnosti i ravnomjernijem regionalnom razvoju, kroz podsticajne mjere u skladu sa Zakonom o regionalnom razvoju, podržati razvoj klastera, posebno na teritoriji sjevernog regiona i manje razvijenih opština. Takoðe, u okviru pripreme za IPA III komponentu - regionalni razvoj, iz IPA fondova su odobrena sredstva za tehnièku pomoæ u implementaciji navedene Strategije, koja æe se prvenstveno odnositi na podršku razvoju pilot klastera u sjevernom regionu.
Stalni predstavnik UNDP-a u Crnoj Gori Rastislav Vrbenski predstavio je neke nalaze inicijalnog istraživanja o biznis klasterima u pet opština u durmitorskoj oblasti, koji pokazuju da je kroz 26 klastera u oblasti turizma, poljoprivrede i drvoprerade podržano oko 1,36 hiljada radnih mjesta, a da 525 domaæinstava zavisi od njihovog rada. To je stvorilo potrebu stvaranja strategije, na prvom mjestu zato što je veæa vjerovatnoæa da investiranje u biznis klastere bez gubljenja veze sa pojedinaènim biznisima donese efikasniji povraæaj investicija.
“Naše nedavno istraživanje pokazalo je da su zaštiæena podruèja u Crnoj Gori doprinijela sa 106 EUR po stanovnika u 2010, odnosno sa 2,2 odsto uèešæa u BDP-u, i da su pomogla održavanju oko 7,7 hiljada stalnih radnih mjesta. Ovo oslikava usklaðenost životne sredine i ekonomskih politika – direktnim investiranjem u oèuvanje Crna Gora bi generisala i do milijardu i po EUR tokom narednih 20 godina. Konkurentnost biznis klastera smještenih u zaštiæenim podruèjima, poèev od onih koji se bave turizmom do onih koji se bave proizvodnje hrane, zavisiæe od kvaliteta usluga u ekosistemima i netaknute prirode”, naglasio je Vrbenski.
(kraj) bvm