Valjaonica žice od danas radi u Institutu
- Valjaonica žice od danas radi u Institutu
- Post By kristina
- 13:40, 11 maj, 2006

Nikšiæ, (MINA-BUSINESS) - Valjaonica žice, izmješteni pogon nikšiæke Željezare, danas je nastavio proizvodnju u Institutu za crnu metalurgiju u Nikšiæu.
Institut je prošle godine demontirao, remontovao, tehnièki inovirao i instalisao postrojenje Valjaonice žice, koja je pripadala Hladnoj valjaonici Tehno Steel.
Potpredsjednik Vlade Branimir Gvozdenoviæ ocijenio je da taj pogon kao i Institut za crnu metalurgiju veæ sada pokazuje odreðeni nivo održivosti i konkurentnosti i ima veliku šansu za dalji razvoj.
«Zbog specifiènosti Instituta važno je voditi raèuna o njegovoj daljoj transformaciji i moguæoj daljoj privatizaciji, koja æe zavisiti i od prodaje Željezare, kao sistema koji je sa njim povezan», kazao je Gvozdenoviæ nakon obilska pogona i laboratorija Instituta.
Godišnji kapacitet Valjaonice je èetiri hiljade tona žice, a proizvodnja prilagoðena sopstvenim razvojnim programima.
Za potrebe tržišta Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine i Makedonije proizvodiæe se žica presjeka od dva do šest milimetara za graðevinarstvo, kao i visokolegirana za specijalne namjene, èija je prodajna cijena i do 30 puta veæa od one uraðene od konvencionalnih tipova èelika.
U posljednje dvije godine, prema podacima Instituta, on zapošljava svih 75 radnika i skoro sve proizvodne i laboratorijsko-istraživaèke kapacitete.
«Prethodne dvije poslovne godine Institut je završio pozitivnim finansijskim rezultatom, a sistem poslovanja je unaprijeðen uvoðenjem evropskih standarda za istraživanje, razvoj, proizvodnju i tehnièku kontrolu èelika i devet èeliènih proizvoda», kažu u kompaniji.
Gvozdenoviæ je rekao da je jedan od osnovnih preduslova za konnkurentnost poštovanje kvaliteta i obezbjeðenje sertifikata koji bi stvorili moguænost da se na kvalitetan naèin realizuju sve obaveze.
«Analizirali smo i saradnja sa drugim poslovnim sistemima i postoje dobre osnove za nastavak te saradnje, naroèito nakon investicija koje æe uslijediti na Institutu ali i u Željezari i pogonima u vezi sa tom fabrikom, KAP-om, i cijelim energetskim sektorom», ocijenio je Gvozdenoviæ.
On je veoma zadovoljan interesovanjem stranih kompanija za nikšiæku Željezaru.
«Interesovanja je svakim danom sve više i sa svih strana - iz Australije, Slovenije, Turske, Austrije, Grèke, Njemaèke», tvrdi Gvozdenoviæ.
On oèekuje da æe uskoro biti postignut dogovor sa bivšim vlasnikom Željezare, o obavezama koje su ostavili nakon 16 mjeseci upravljanja.
«Razgovori nijesu završeni. U preliminarnim razgovorima pripremljeni su sporazumi, prema kojima æe Midlend u ratama isplatiti obaveze Vladi, od dva miliona EUR, i još toliko duga crnogorskim kompanijama koje su im bile dobavljaèi», kazao je on.
Predstavnici Vlade i Midlenda posljednjih dana, kako je dodao, nijesu bili u kontaktu, ali bi trebalo da za deset dana intenziviraju kontakte i doðu do rješenja.
Gvozdenoviæ je ponovio da æe Vlada, ako ne bude postignut dogovor, koristiti prava u arbitražnom postupku.
(kraj) mil/kmh