Veæina indikatora ne bilježi pozitivna kretanja
- Veæina indikatora ne bilježi pozitivna kretanja
- Post By urednik
- 19:38, 29 jul, 2010

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Kretanje bruto domaæeg proizvoda (BDP) u posljednjem kvartalu prošle i prvoj polovini ove godine pokazuje tendenciju zaustavljanja rapidnog pada ekonomije, meðutim veæina ekonomskih indikatora ne bilježi pozitivna kretanja, barem ne znaèajnija, ocijenili su u Vladi.
»Vjerovatno kretanje ekonomije u ovoj godini biæe u rasponu dva budžetom predviðena scenarija, to jest izmeðu pada od dva odsto i rasta od 0,5 odsto«, navedeno je u Analizi ostvarivanja ekonomske politike za prvo polugoðe koju je danas usvojila Vlada.
Meðutim, kako se dodaje, usljed nepostojanja zvaniènih statistièih podataka i male vremenske serije, izvoðenje zakljuèaka na osnovu indikatora i odreðenih pokazatelja je dosta nepouzdano, ali se nameæe se zakljuèak da ekonomija Crne Gore još nije zapoèela rast.
Inflacija, mjerena indeksom potrošaèkih cijena, u junu je u odnosu na decembar prošle godine pala 0,2 odsto. Na godišnjem nivou potrošaèke cijene bile su veæe 0,2 odsto, dok je prosjeèan rast cijena u prvoj polovini godine u odnosu na isti prošlogodišnji period iznosio 0,4 odsto.
»U okolnostima niže agregatne tražnje i relativno niskog nivoa potrošnje, u skladu s oèekivanjima za ovu godinu, nema uslova za generisanje inflacionih oèekivanja. Cijene su i u ovom periodu predstavljale faktor makro-ekonomske stabilnosti«, kazali su iz Vlade.
Eksterni izvor moguæih cjenovnih kolebanja mogao bi se oèekivati ukoliko se znaèajnije promijene cijene energenata, goriva i poljoprivrednih proizvoda na svjetskim tržištima.
»Kretanja u oblasti zapošljavanja, iako pod uticajem ekonomske i finansijske krize u prošloj godini, kao rezultat mjera Vlade na ublažavanju negativnih efekata, povoljnijeg fiskalnog okvira i smanjenja poreskog optereæenja, pokazuju da je broj zaposlenih iznosio oko 174,15 hiljada i da je poveæan 4,8 odsto«, navedeno je u Analizi.
Na evidenciji Zavoda za zapošljavanje krajem juna nalazilo se 31,32 hiljade nezaposlenih, što je u odnosu na isti mjesec prošle godine više 15,4 odsto. Stopa nezaposlenosti u junu je bila 11,9 odsto.
Obim spoljnotrgovinske razmjene u periodu januar -jun iznosio je 895,4 miliona EUR, 0,4 odsto više u odnosu na isti period prošle godine i bilježi znatan rast u poreðenju sa prvim kvartalom, kada je negativna stopa iznosila 13,8 odsto.
Deficit trgovinskog bilansa iznosio je 611,2 miliona EUR, što je za 5,1 odsto manje u odnosu na ostvareni u istom periodu prošle godine.
»Kretanja ostvarena u prvom polugoðu uglavnom su u okvirima predviðanja utvrðenih Ekonomskom politikom za ovu godinu. Uslovi jaèanja makro-ekonomske stabilnosti, sa evidentnim efektima mjera za konsolidaciju bankarskog sistema usmjerenim na jaèanje potencijala i likvidnosti banaka, omoguæili su stvaranje pretpostavki za aktiviranje njihove kreditne aktivnosti«, kazali su iz Vlade.
Meðutim, kako su dodali, intenzivnija realizacija sredstava meðunarodnih finansijskih institucija namijenjenih podršci malom i srednjem biznisu koja se plasiraju preko domaæih banaka i relaksacija odreðenih kreditnih uslova u vezi sa bonitetom zajmotražilaca, još ne omoguæava zadovoljavanje potreba privrede u pogledu finansiranja razvojnih projekata.
»Nedovoljna inicijativnost i spremnost banaka da doprinesu prevazilaženju problema nelikvidnosti preduzeæa putem raznih modaliteta restrukturiranja kreditnih obaveza i još prisutan oprez u pogledu novih plasmana, objektivno èine ogranièenja u procesu podsticanja privredne aktivnosti«, ocijenili su u Vladi.
Podrška Vlade aktiviranju proizvodnje davanjem garancija na kredite i realizacijom ekonomsko-socijalnih programa usmjerenih na optimizovanje broja zaposlenih u velikim industrijskim sistemima, uz pozitivan uticaj oporavka berzanskih uslova na tržištu metala tokom godine, omoguæila je, kako je navedeno u Analizi, stvaranje pretpostavki za objektiviziranje uslova poslovanja i oèekivanja povoljnih proizvodnih i finansijskih efekata u ovim oblastima.
»U skladu s tim, smanjivao se raskorak izmeðu fizièkog obima industrijske proizvodnje ostvarenog u ovoj u odnosu na prošlu godinu. Industrijska proizvodnja u junu bilježi rast u odnosu na prosjeènu jednomjeseènu proizvodnju iz prošle godine 19,2 odsto, a u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec 41,6 odsto«, saopštili su iz Valde.
U periodu januar-jun ove godine proizvodnja je, kako su naveli, praktièno na uporednom prošlogodišnjem nivou.
»Preduzete mjere za pripremu turistièke sezone, iako je turistièki promet u prvih šest mjeseci niži u odnosu na isti period prošle godine 0,4 odsto, upuæuju na oèekivanja da glavni sezonski mjeseci opredijele pozitivne efekte turistièke djelatnosti i privrednih oblasti povezanih s aktivnošæu u ovom sektoru. U tom smjeru su i oèekivanja u pogledu bolje naplate budžetskih prihoda«, naveli su iz Vlade.
Ostvareni nivo neto stranih direktnih investicija za èetiri mjeseca od 164 miliona sa rastom od 30 odsto ukazuje na održavanje snažnog interesa investitora za ulaganja na ovom podruèju.
U prethodnih šest mjeseci, kako tvrde u Vladi, održan je trend interesovanja potencijalnih investitora za investiranje u Crnu Goru.
To je, prema raspoloživim podacima za januar-april, rezultiralo visokim nivoom ukupnih stranih direktnih investicija od 189 miliona EUR, što je 18,9 odsto više nego u istom periodu prošle godine. Pritom je neto priliv stranih direktnih investicija iznosio 164 miliona EUR, što je 30 odsto više.
Državni dug Crne Gore 30. juna iznosio je oko 1,12 milijardi EUR ili 34,8 odsto procijenjenog BDP-a. Od toga se na unutrašnji dug odnosi 377,5miliona ili 11,8 odsto BDP-a, a na spoljni 737,8 miliona EUR ili 23 odsto BDP-a.
»U toku su aktivnosti na izradi nove Strategije za upravljanje javnih dugom, kojom æe se, u bitno drugaèijim uslovima nastalim pod uticajem svjetske ekonomske krize, definisati projekcija novog zaduživanja kao i visina, odnosno dinamika otplate duga«, najavljeno je iz Vlade.
(kraj) bvm