Velike moguænosti za proizvodnju visokokvalitetnog meda
- Velike moguænosti za proizvodnju visokokvalitetnog meda
- Post By urednik
- 11:04, 7 jul, 2014

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Crna Gora, zbog flore i velikog broja medonosnih biljaka, ima sve predispozicije za proizvodnju visokokvalitetnog meda, ocijenio je predsjednik Saveza pèelarskih organizacija, Radule Miljaniæ.
Prema njegovim rijeèima, od svih grana poljoprivrede u Crnoj Gori u ovom trenutku pèelarstvo je u ekspanziji jer nikada nije bilo više pèelinjih društava nego što ih sada ima.
To je, kako je objasnio, postignuto zahvaljuæi izvanrednoj saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, jer Savez pèelarskih organizacija uz pomoæ Ministarstva veæ nekoliko godina svakom novom pèelaru mlaðem od 30 godina poklanja tri košnice i tri pèelinja društva.
»Tako svake godine oko 40-ak mladih ljudi poèinje da radi u toj grani«, rekao je Miljaniæ za beogradski list Danas.
Crnogorski pèelari su, kako je kazao, meðusobno i solidarni i složni jer su okupljeni u ovaj jedisntveni savez za razliku od drugih poljoprivrednih udruženja kojih ima više iako se radi o istim sektorima, poput mljekara, voæara i slièno.
Takoðe, jedini od poljoprivrednih proizvoðaèa pèelari imaju mjeseèni èasopis preko kojeg edukuju èlanove.
Meðutim, veliki problem koji pèelari ne mogu sami da riješe je nelegalni uvoz meda, koji je uz to sumnjivog kvaliteta. Što je još problematiènije, taj med se prodaje najèešæe pored puteva u neadekvatnim objektima i još ga prodavci reklamiraju kao domaæi crnogorski med što je svojevrsna bruka za domaæe pèelare.
»Vrlo nam je bitno da se sprijeèi nelegalni uvoz. Nijesmo protiv uvoza niti se plašimo konkurencije, veæ se zalažemo da na tržištu bude med sa poznatim porijeklom«, poruèio je Miljaniæ.
On napominje da je crnogorski med veæ prepoznat kao jedan od najkvalitenijih u regionu.
Savez pèelarskih društava èini 1,65 hiljada pèelara okupljenih u 25 udruženja u 22 crnogorske opštine. Ovi pèelari perema podacima Monstata posjeduju ukupno nešto vise od 50 hiljada košnica iz kojih se godišnje izvrca od deset do 15 kilograma meda.
To znaèi da se u Crnoj Gori proizvede izmeðu 500 i 750 tona plus drugi pèelinji proizvodi, poput voska, propolisa, polenovog praha, matiènog mlijeèa i slièno.
»Crnogorski pèelari ulažu i velike napore da proizvedu med po savremenoj tehnologiji sa zaštitnim sredstvima organskog porekla. Uz sve ovo, o izvozu meda razmišljaæe se tek nakon završetka Kuæe meda sa èijom se izgradnjom poèelo prije par mjeseci i èiji završetak je planiran za kraj ove ili najkasnije poèetak naredne godine«, rekao je Miljaniæ.
(kraj) bvm