Više od polovine preduzeæa poslovalo negativno
- Više od polovine preduzeæa poslovalo negativno
- Post By dragana
- 12:30, 6 avgust, 2013

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Od ukupnog broja javnih preduzeæa i akcionarskih društava u kojima je država veæinski vlasnik, nešto više od polovine, odnosno njih 17, završilo je prošlu godinu sa gubitkom, navodi se u najnovijem Biltenu Ministarstva finansija.
Ministarstvo je, shodno zakljuècima Skupštine, pripremilo analizu poslovanja javnih preduzeæa i akcionarskih društava u kojima je veæinski vlasnik država u cilju racionalizacije potrošnje.
“Analiza obuhvata oko 30 državnih preduzeæa i bazira se na njihovim pojedinaènim godišnjim finansijskim izvještajima, odnosno iskazanim podacima iz bilansa stanja i uspjeha, kao i podacima koje su preduzeæa dostavila na zahtjev Ministarstva”, navela je u Biltenu naèelnik Direkcije za praæenje budžeta lokalnih samouprava, regulatornih agencija i javnih preduzeæa i drugih implicitnih budžetskih obaveza, Snežana Mugoša.
Prema podacima iz godišnjih finansijskih izvještaja, prošlu godinu je sa gubitkom od 7,39 miliona EUR završila Željeznièka infrastruktura, a slijede Montenegro erlajns /Airlines/ sa gubitkom od 4,45 miliona, Željeznièki prevoz sa 2,98 miliona, Jadransko brodogradilište sa 2,56 miliona, Radio i televizija Crne Gore sa 2,52 miliona i Pobjeda sa 2,47 miliona EUR gubitaka.
Negativno su poslovali i Kontejnerski terminal i generalni tereti, Montecargo, Barska plovidba, Montenegro bonus, Institut “Simo Miloševiæ”, Luka Bar, Održavanje željeznièkih voznih sredstava.
Kako se navodi u Biltenu, 14 preduzeæa u kojima je država veæinski vlasnik poslovalo je u prošloj godini pozitivno, predvoðeni Plantažama koje su imale dobit od 3,2 miliona EUR.
Aerodromi Crne Gore imali su profit od 1,5 miliona EUR, Monteput od 1,18 miliona, a u plusu su prošlu godinu završili i Pošta Crne Gore, Budvanska rivijera, Crnogorska plovidba, Crnogorski operator tržišta elektriène energije (COTEE), Ulcinjska rivijera.
Mugoša je podsjetila da je Vlada krajem aprila prošle godine usvojila Informaciju o utvrðivanju najvišeg iznosa zarada rukovodeæim osobama u javnim ustanovama i preduzeæima u kojima država ima veæinsko vlasništvo.
“Zakljuècima je utvrðen najviši iznos zarade za rukovodeæe osobe do tri prosjeène zarade u državi, a zaposlenima koji su u rangu nižem od izvršnog direktora do dvije i po prosjeène zarade u državi”, kazala je Mugoša.
Analizom podataka koje su preduzeæa dostavila Ministarstvu finansija, kako je navela, utvrðeno je da zakljuèke Vlade nijesu ispoštovala sva preduzeæa, odnosno da je kod veæine napravljeno ogranièenje zarada samo za izvršne direktore, dok se zarade ostalih èlanova menadžmenta nijesu mijenjale. Utvrðeno je i da su zarade rukovodeæih kadrova i dalje znaèajno visoke u odnosu na prosjeènu zaradu u državi.
Vlada je nakon toga na sjednici 16. maja ove godine usvojila Informaciju o visini zarada zaposlenih u preduzeæima, akcionarskim kao i društvima sa ogranièenom odgovornošæu u kojima država ima veæinsko uèešæe u vlasništvu.
Zakljuècima Vlade sa te sjednice zadužene su javne ustanove i preduzeæa u kojima država ima veæinsko uèešæe u vlasništvu da do 15. juna promijene opšta akta o utvrðivanju zarada rukovodeæim osobama i zaposlenima, da naprave racionalizaciju svih diskrecionih rashoda i da višak prihoda nad rashodima transferišu u budžet države, u iznosu koji je preciziran zakljuècima i da o njihovoj realizaciji informišu Ministarstvo.
Kako se navodi u Biltenu, na kraju prošle godine najviše zaposlenih imala je Pošta Crne Gore 889, Željeznièka infrastruktura 824 i Institut “Simo Miloševiæ” 738.
Najmanje zaposlenih imao je COTEE, sedam, kao i Crnogorska Plovidba, koja je na kraju prošle godine zapošljavala deset radnika.
“Prema podacima iz finansijskih izvještaja za prošlu godinu, ukupni troškovi poslovanja oko 30 preduzeæa iznosili su 358,36 miliona EUR, od èega se na troškove zaposlenih odnosi 115,47 miliona EUR”, zakljuèuje se u Biltenu.
(kraj) jlb/sam