Više pažnje domaæim struènjacima
- Više pažnje domaæim struènjacima
- Post By kristina
- 14:56, 22 mart, 2003

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Crnogorska Vlada poklanjaæe ubuduæe više pažnje domaæim struènjacima, jer je procijenila da angažovanje stranih pravnih i finansijskih savjetnika u pripremi javnih tendera optereæuje Crnu Goru, kojoj nedostaje novac za te namjene.
Iz P.R.Agencije je saopšteno da Savjet za privatizaciju ocjenjuje uèinak stranih savjetnika u pronalaženju investitora manjim od oèekivanog.
Savjetnici su do sada bili više angažovani u izradi tenderske i tehnièke dokumentacije i analize preduzeæa. U Savjetu smatraju da bi troškovi bili manji ako bi te poslove radili domaæi i struènjaci u preduzeæima koja æe biti privatizovana.
"U preduzeæima ima ljudi koji sigurno bolje od drugih poznaju ekonomiju rada kompanije, razvojne moguænosti i druge pokazatelje potrebne za ovaj posao", saopšteno je iz P.R. Agencije.
Kako je najavljeno, strani savjetnici biæe angažovani racionalnije nego do sada, njihov posao biæe usmjeren na pronalaženje investitora i pregovore sa buduæim kupcima, a biæe plaæani prema uèinku.
Dosadašnja iskustva sa savjetnicima uzrokovala su izmjene Uredbe o prodaji akcija i imovine putem javnog tendera i ukidanje obaveze angažovanja stranih konsultanata za posao koji mogu uraditi domaæi eksperti.
Na angažovanje stranih konsultanata Vlada je prošle godine utrošila skoro tri miliona EUR, a duguje im još skoro 700 hiljada.
Savjet je ocijenio da za plaæanje tih obaveza nema novca, jer se privatizacija ne ostvaruje predviðenom dinamikom.
Kao motiv angažovanja stranih savjetnika, Savjet je naveo nedostatak znanja i iskustava domaæih struènjaka o sprovoðenju procedura za privatizaciju prema meðunarodnim stnadardima.
“Sigurnost potencijalnih investitora znaèajno je veæa ukoliko postupak privatizacije vode savjetnici koji imaju iskustva, a posebno u dijelu poštovanja principa javnosti, transparentnosti i poštovanja zakona”, smatraju u Savjetu.
Ocijenjeno je da se kroz njihovo razumijevanje ekonomskih reformi i privatizacije u Crnoj Gori dobija i pažnja meðunarodne zajednice.
Pravni i finansijski meðunarodni savjetnici èesto su angažovali domaæe struènjake za izradu dokumentacije, a Savjet za privatizaciju je procijenio da se tako poveæavaju troškovi.
Crna Gora je jedna od rijetkih zemalja koja nije dobila finansijsku podršku za angažovanje stranih eksperata i izradu tenderske dokumentacije.
Ukinuta je i obaveza da u pozivu za uèešæe na tenderu bude navedena ukupna vrijednost kapitala koji se prodaje. Umjesto tih podataka, biæe objavljena vlasnièka struktura i broj akcija koje se nude.
Uredba propisuje objavljivanje tendera u najmanje jednom vodeæem dnevnom listu, a za velika i javna preduzeæa u meðunarodnoj štampi, Fajnenšel Tajmsu /Financial Times/, Internešnel Herald Tribjunu /International Herald Tribune/, Vol Strit Džrnalu /Wall Street Journal/ i na Internetu.
Datum otvaranja ponuda ubuduæe neæe biti navoðen u javnom pozivu, veæ æe o njemu biti obaviješteni uèesnici tendera. Prilikom otvaranja ponuda, Tenderska komisija više neæe biti obavezna da objavi njihov sadržaj zainteresovanim kupcima.
“Razlog je tehnièke prirode. Teško je odrediti mjesto i vrijeme otvaranja ponuda, jer Tenderska komisija treba da obavijesti sve uèesnike na tenderu”, objašnjavaju iz P.R.A.
Izmjene i dopune Uredbe trebalo bi da uklone dosadašnju koliziju njenih èlanova, jer sadržaj ponuda ni do sada nije objavljivan, veæ je Tenderska komisija prilikom otvaranja ponuda samo utvrðivala njihovu formalnu ispravnost.
U sluèaju da na tender stigne samo jedna ponuda, Tenderska komisija æe i dalje moæi direktno da pregovara sa potencijalnim kupcem, ali i bez struènog savjetnika.
(kraj) del/anf