
Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Vlada Crne Gore neæe ponuditi manjinskim akcionarima Telekoma da dionice udruže sa njenim i zajedno ih prodaju na tenderu.
Vlada planira da preliminarni tender za prodaju 51,12 odsto akcija u Telekomu objavi sredinom mjeseca, a da rok za dostavljanje konaènih ponuda bude 60 dana kasnije.
»Prodajemo naših 51 odsto, a vi možete da prodate svoje kako hoæete«, poruèio je ministar ekonomije Darko Uskokoviæ predstavnicima manjinskih akcionara na Okruglom stolu o Nacrtu strategije privatizacije Telekoma Crne Gore.
On je dodao da manjinskim akcionarima »niko ne brani da prodaju akcije na berzi«.
Na udruživanje akcija sa manjinskim dionièarima, kako su podsjetili akcionari Telekoma na Okruglom stolu, odluèila se Vlada Srbije u privatizaciji »Knjaza Miloša«, kada je svojih 41 odsto akcija zajedno sa još oko 30 odsto ponudila na tenderu.
Prisutni predstavnici manjinskih akcionara, meðu kojima i fonda Trend, ocijenili su da bi pozicija za njih bila pravednija da je regulisano pitanje preuzimanja kompanija, tako da bi kupac veæeg paketa akcija bio obavezan da ponudi otkup i ostalih dionica prema istim uslovima.
Èlan Kluba akcionara Telekoma, Nebojša Medojeviæ, optužio je Vladu da Telekom prodaje kao »da joj je od djeda ostala« i da æe, kada proda 51 odsto, drastièno pogoršati položaj oko 15 hiljada vlasnika ostalih 49 odsto akcija.
»Manjinski akcionari moraju razmišljati o tome, jer se može desiti da neko kupi 51 odsto akcija i ne želi ostale, a odluèi da, na primjer, ne dijeli dividende. Najmanje bi bilo fer da Vlada ponudi svim akcionarima da formiraju veæi paket, od oko 70 ili 80 odsto, koji æe biti ponuðen na tenderu«, saopštio je Medojeviæ.
On je kritikovao i namjeru Vlade da prisvoji cijelu premiju koju æe buduæi kupac platiti zato što kupuje kontrolni paket akcija, dodajuæi da »takav primjer nije nigdje vidio«.
»Na primjer na tenderu za Duvansku industriju Niš, postojala je takozvana kol opcija /call option/, koja je kupca obavezivala da u roku od nekoliko godina otkupi dionice ostalih akcionara«, podsjetio je Medojeviæ.
Direktor Fonda Trend Mihailo Madžareviæ je podsjetio da,zbog nepostojanja Zakona o preuzimanju, manjinski akcionari Jugopetrola za dionice nijesu mogli dobiti više od tri EUR, dok je Vlada svoje prodala za 23.
»U memorandum se mora ukljuèiti obaveza otkupa paketa manjinskih akcionara od 49 odsto. Da li je pametno ulaziti u privatizaciju Telekoma sa samo 70 miliona procijenjene vrijednosti kapitala, ili svih 140?«, upitao je Madžareviæ.
Medojeviæ je pitao predstavnike Vlade zbog èega ne daju akcionarima Telekoma da prodaju akcije zajedno sa državnim i zarade od, kako je procijenio, deset do 15 hiljada EUR.
»Zašto ih tako mrzite«, rekao je Medojeviæ, nakon èega mu je Uskokoviæ kazao da je održao politièki govor, kao da je u predizbornoj kampanji.
Direktor u Rajfajzen investment /Reiffeisen investment/, koja je savjetnik u privatzaciji Telekoma, Martin Švedler /Martin Schwedler/, objasnio je da zahtjev kupcu kontrolnog paketa da otkupi i sve ostale dionice može obeshrabriti zainteresovane investitore.
»Nije preporuèljivo da se forsira obaveza investitora da kupi više od 51 odsto, jer æe to uticati na cijenu, a neki potencijalni kupci biæe obeshrabreni. Vjerujemo da æe kupac biti zainteresovan da od manjinskih akcionara otkupi njihov dio. To je normalan proces«, smatra Švedler.
Predstavnik Kluba manjinskih akcionara Telekoma Milan Daèeviæ je ocijenio da kupac neæe imati interesa da otkupi akcije, jer æe mu paket od 51 odsto dati mnogo više glasova na Skupštini akcionara, s obzirom da joj obièno ne prisustvuju vlasnici oko 16 odsto, koji nijesu èlanovi nijednog od tri udruženja dionièara.
On je ostalim akcionarima poruèio da »slobodno prodaju akcije, jer nakon što Vlada proda 51 odsto, neæe vrijedjeti ništa«.
(kraj) dmc/kmh