Vladina Informacija amnestira prisvajaèe imovine
- Vladina Informacija amnestira prisvajaèe imovine
- Post By kristina
- 16:50, 6 decembar, 2011

Kotor, (MINA-BUSINESS) – Rješavanje konaènog statusa kotorske Jugooceanije, predstavljeno u nedavnoj Informaciji koju je usvojila Vlada, amnestira prisvajaèe imovine te pomorske kompanije, ocijenio je manjinski akcionar Dušan Æetkoviæ.
Æetkoviæ je, u ime Organizacionog odbora manjiskih akcionara Jugooceanije, kazao da su njihova prava besprimjerno ugrožena, kao i da sumnja da neki od brodova Jugoocenaije i dalje plove pod tuðim imenima, dok su pravi vlasnici u Crnoj Gori.
“U Informaciji Vlade je objašnjeno da su njena potraživanja prema Jugooceaniji nastala po osnovu kreditnih pozajmica odobravanih tokom i nakon sankcija UN, koje su prouzrokovale nestanak flote, prestanak aktivnog poslovanja i dugovanja kompanije”, podsjetio Æetkoviæ.
On je dodao i da su ministarstva finansija i saobraæaja i pomorstva u periodu od 2005. do prošle godine uspjela da prodaju dio
imovine Jugooceanije, vrijedne 10,13 miliona EUR, od èega je dio usmjeren na izmirivanje duga prema zaposlenim u tom preduzeæu. Preostali dio od 6,5 miliona EUR uložen u formiranje Crnogorske plovidbe.
„Nijesmo mi trgovci droge, lupeži ili ubice pa da zaplijenite našu imovinu u Jugoocenaniji od 47 odsto. Lupeži su prisvajaèi naše imovine i oni su zaslužili da im je zaplijenite i izvedete ih pred lice pravde, samo što to nijeste napravili kada je trebalo, odnosno 1992. godine“, rekao je Æetkoviæ.
On je podsjetio da manjinski akcionari Jugooceanije dugo kod nadležnih institucija traže zaštitu prava, kao i da su ona ugrožena od
1992. godine, kada je zbog sankcija obavljena preregistracja 22 broda na nove vlansike na Malti.
„Tada Jugoocenaija ostaje bez glavne imovine, brodova i moguænosti dizanja kredita, a dokaz da komapnija nije vlasnik brodova je èinjenica da seprilikom prodaje broda Novi u podgorièkom Privrednom sudu 2002. godine, umjesto Jugooceanije, kao novi vlasnik pojavljuje Odisej Maritime“, objasnio je Æetkoviæ.
On je upitao i zbog èega se ukidanjem sankcija brodovi Jugooceanije nijesu preregistrovali na matiènu Luku Kotor, veæ na Pirej u Grèkoj.
„Nakon smjene bivšeg direktora Nikole Samardžiæa 1994. godine, novom direktoru Milivoju Jaukoviæu je zapisnikom o primopredaji ostavljeno 17 brodova i 20 miliona USD, a samo devet miliona USD duga“, kazao je Æetkoviæ.
On je podsjetio i na izvještaj o finansijsko-pravnom poslovanju po kojem su firme sa Malte, u periodu od 1996. do 2001. godina, ostvarile dobit od 24,062 miliona USD.
Æetkoviæ je naveo i da su na posljednjoj skupštini akcionara Jugooceanije, koja je održana 2001. godine, direktor, predsjednik Upravog odbora i drugi moænici predložili da za spašavanje kompanije prodaju brodove Gran Mariner i Gran Karijer.
“Primjer gusarenja u kojem se rasipa imovina Jugooceanije je i brod Šumadija star 18 godina, koji je nakon što ga je za 14 miliona USD kupila kompanija Dabnoviæ iz Monaka preimenovan u Novi”, rekao je Æetkoviæ.
Remont tog broda u brodogradilištu u Bijeloj je koštao pet miliona USD, da bi po izlasku, kako je objasnio, njegova tržišna vrijednost bila èetiri miliona. Æetkoviæ zbog toga sumnja da brodovi Jugooceanije i dalje plove "pod vlasništvom iz Crne Gore".
On je dodao i da su novi vlasnici od vozarina i nakon prodaje starih brodova kupovali nove.
(kraj) pen/god/nar