
Podgorica, (MINA) – Višegodišnje pomjeranje rokova za usklaðivanje izbornog zakonodavstva sa Ustavom podjeæa na šansku sapunicu i pravi je trenutak da se šef Misije Evropske unije u Podgorici, Leopold Maurer, ukljuèi u rješavanje tog pitanja, smatra Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR).
Programski direktor YIHR Boris Raoniæ ocijenio je da je vrijeme da Maurer zauzme ulogu medijatora.
»I svojim autoritetom pomogne da se ovaj Gordijev èvor konaèno presijeèe i da sa dnevnog reda maknemo još jednu obavezu sa evropskog puta, ali i napravimo korak ka pravnoj državi«, rekao je Raoniæ agenciji MINA.
Prema njegovim rijeèima, kompromis je osnovni naèin donošenja odluka u Evropi.
»I ova sapunica pokazuje koliko su naši politièari spremni na kompromis, zarad javnog intersa. Ono što se moglo èuti su uglavnom argumenti iza kojih se kriju partijski interesi. Na žalost, veoma je malo glasova govorilo da smo, recimo Ustavom, definisani kao graðanska država i da je to prva stvar oko koje se moramo složiti kada razgovaramo o novom izornom zakonu«, naveo je Raoniæ.
On je rekao da se, kako sada stvari stoje, kada se sluša razgovor na tu temu, ima utisak da se donosi »zakon za Bosnu i Hercegovinu ili neku drugu etnièki podvojenu državu«.
»Takoðe, stièe se utisak da je smisao ove bitke zastupanje partijskih interesa i raznih etnièkih preduzetnika, a ne onoga što su interesi graðana za poštovanje njihovih prava i sloboda«, saopštio je Raoniæ. »Da postoji volja, veæ dosta toga je preporuèio OEBS, Savjet Evrope, i druge meðunarodne organozacije, ali teško je u Crnoj Gori napraviti prelaz sa pozicije, na principe i interese«.
Maurer bi, smatra Raoniæ, imajuæi sve ovo u vidu, imao veoma jednostavan posao kao liènost sa najviše autoriteta u ovom trenutku, kao i metoda da izvrši pritisak na one koji neæe da slijede principe i standarde.
»A energija koju godinama naši predstavnici naroda rasipaju bi se mogla koristiti za, recimo, kontrolu rada Vlade«, ocijenio je Raoniæ.
(kraj) boj/žug