
Podgorica, (MINA) – Obuka kadra u zaštiti životne sredine biæe prioritetna aktivnost Ministarstva zaštite životne sredine koje je suoèeno s nedostatokm kvalitetno profilisanih ljudi u primjeni propisa u toj oblasti, najavio je danas resorni ministar Boro Vuèiniæ.
Na redovnom brifingu o evropskim integracijama koje organizuju Ministarstvo za ekonomske odnose sa inostrantvom i Fondacija Konrad Adenauer, on je napomenuo da je u okviru harmonizacije propisa sa evropskim zakonodavstvom planirano i osnivanje Fonda za životnu sredinu.
“Planirano je i donošenje zakona o kvalitetu vazduha, zaštiti od jonizujuæih zraèenja i radijacionoj bezbjednosti, izmjena i dopuna zakona o životnoj sredini iz 1996. godine”, kazao je Vuèiniæ na brifingu s novinarima.
Paralelno s tim aktivnostimsa, naveo je on, Ministarstvo èini napore da donese i nacrte zakona o upravljanju hemikalijama, zaštiti prirode i nekoliko zakona iz oblasti ratifikacije meðunarodnih dokumenata.
“To se prije svega odnosi na konvencije o dezertifikaciji, barselonske i bernske konvencije, kao i brojni drugi propisi koji moraju biti u potpunosti usaglašeni sa direktivama Evropske unije”, rekao je Vuèiniæ.
On je podsjetio da je resorno Ministarstvo finalizovalo i nekoliko projekata kao što su osnivanje Agencije za zaštitu životne sredine, jaèanje institucionalnih kapaciteta, tretiranje problema upravljanja životnom sredinom i izrada nacionalne strategije održivog razvoja.
Vuèiniæ je naglasio da se od tih projekata oèekuje znaèajan doprinos jaèanju ukupnog nacionalnog kapaciteta za sprovoðenje politike zaštite životne sredine i održivog razvoja.
Kratkoroèni prioriteti iz akcionog plana u periodu od godinu do dvije, prema njegovim rijeèima, odnose se na implementaciju preporuka iz evropskog partnerstva, prije svega na harmonizaciju propisa, izradu prostorno-planske dokumentacije i jaèanje insititucionalnih kapaciteta.
“Planovi za srednjoroèni period, od tri do èetiri godine, su izrada liste projekata mehanizama èistog razvoja, osnivanje nacionalnog tijela za odobravanje ovih projekata, ratifikacija Kjoto protokola, izrada podzakonskih akta, strategija oèuvanja biodiverziteta i izrada strategije smanjenja klimatskih promjena”, istakao je Vuèiniæ.
Od strateških dokumenata, kako je napomenuo, prije gotovo dvije godine donijeta je nacionalna politika upravljanja otpadom i definisani osnovni principi, kao što je Strateški master plan upravljanja otpadom koji se odnosi na realizaciju osam deponija u 21 opštini i sanaciju postojeæih deponija i smetlišta.
Tu je i postavljenje sistema reciklaže i svih drugih sistema koje EU ima u oblasti tretmana otpada.
“Donesen je takoðe i Strateški master plan odvoðenja otpadnih voda crnogorskog primorja, što je jedan od najizraženijih problema koji Crna Gora trenutno ima”, ocijenio je Vuèiniæ.
Govoreæi o implementaciji Master plana odvoðenja otpadnih voda na crnogorskom primorju kroz projekat poboljšanja vodovodnog i kanalizacionog sistema u primorskim opštinama, on je podsjetio da je uz podršku amerièke Agencije za meðunarodni razvoj u opštinama Budva, Kotor i Cetinje do sada završeno nekoliko aktivnosti.
“Uraðena je sanacija tri pumpne stanice u Budvi što je investicija od milion i po USD, takoðe i sanacija tri pumpne stanice u Kotoru i sifona ispusta još jednog kanalizacijonog sistema”, rekao je Vuèiniæ.
On je objasnio da je u vezi sa izgradanjom kanalizacionog sistema i ureðajima, do sada za preèišæavanje otpadnih voda Rijeke Crnojeviæa realizovana znajèajana investicija uz podršku Evropske agencije za rekonstrukciju od blizu milion EUR.
Vuèiniæ je ukazao i na aktivnosti resornog Ministarstva na implementaciji Strateškog master plana kanalizacije i otpadnih voda u centralnom i sjevernom dijelu Crne Gore.
“Tu se veæ ušlo u fazu zakljuèivanja ugovora o povlaèenju prve tranše novca od Evropske investicione banke za izgradnju kolektora otpadnih voda u Nikšiæu u vrijednosti od oko pet miliona EUR”, kazao je Vuèiniæ.
(kraj) nem/mrd