Vukoviæ vjeruje da æe Zakon biti poboljšan
- Vukoviæ vjeruje da æe Zakon biti poboljšan
- Post By kristina
- 14:18, 27 april, 2004

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Poslanici crnogorske Skupštine ponašaæe se vrlo odgovorno prema zahtjevu predsjednika Crne Gore Filipa Vujanoviæa da ponovo razmotre Zakon o konfliktu interesa zbog suprotnosti njegovih odredbi, saopšteno je danas iz Demokratske partije socijalista (DPS).
"Vidjeæemo suštinu sugestija i vjerujem odluèiti na naèin koji æe ne samo formalno Predsjednika dovesti u situciju da potpiše zakon, nego ga i suštinski opredijeliti da to uèini, jer æe on biti poboljšan tako da ne ostavlja nikakvu dilemu", rekao je šef poslanièkog kluba DPS Miodrag Vukoviæ agenciji Mina-business.
Vujanoviæ je vratio Skupštini Zakon na ponovno razmatranje ocjenjujuæi da je omoguæavanje javnim funkcionerima da izuzetno budu èlanovi organa upravljanja jednog privrednog društva èiji je vlasnik država ili lokalna uprava i za to primaju odreðenu nadoknadu, suprotno odredbi kojom je definisan konflikt javnog i privatnog interesa.
Za Zakon je prošle sedmice glasalo 38 od 39 prisutnih poslanika koalicije DPS, Socijaldemokratske (SDP) i Graðanske partije, dok je jedan bio uzdržan.
Poslanici koji su uèestvovali u raspravi prethodno su ocijenili su da je Zakon loš.
Prema Ustavu Crne Gore, Skupština je dužna da ponovo razmotri Zakon, a ukoliko ne izmijeni njegov tekst Vujanoviæ æe morati da ga proglasi.
Vukoviæ nije mogao odgovoriti da li æe poslanici DPS-a prihvatiti da tekst Zakona bude izmijenjen, jer, kako je rekao, on ne predstavlja cijeli poslanièki klub.
Vlada je predložila, podsjetio je on, da javni funkcioneri ne mogu biti èlanovi upravnih odbora državnih privrednih društava, osim izuzetno, a poslanici SDP-a su tražili da to bude dozvoljeno samo u organima upravljanja jednog preduzeæa uz pravo na nadoknadu putnih troškova i dnevnica.
Poslanici DPS-a i SDP-a su u konsultacijama prije sjednice Skupštine, kazao je Vukoviæ, ocijenili da konflikt interesa potencijalno može nastati kada javni funkcioner postaje èlan upravnog odbora, jer odluèuje o poslovnoj politici preduzeæa i preferira privatni interes umjesto javnog.
"Kada je veæ i Vladinim predlogom data moguænost da mogu biti èlanovi upravnog odbora, odluèivati, a zato primati samo putne troškove, mislili smo da tu treba staviti taèku i izbrisati tekst iza nje. Nijesmo napisali "i primati naknade", nego je to neko tako proèitao, mislili smo da ako privredno društvo ima novca za njih treba da budu ravnopravni i funkcioneri i vlasnici drugog kapitala, a ako ga nema, kao što jeste u mnogim, da ne dobijaju ništa", pojasnio je Vukoviæ.
Prema njegovim rijeèima, Skupština æe Zakon ponovo razmatrati tek krajem maja jer poslanici imaju meðunarodne obaveze.
"Imamo vremena za ozbiljnu pripremu iskustva drugih zemalja i nalaženje najboljeg rješenja", ocijenio je Vukoviæ.
Iz Antikorupcijske inicijative Pakta stabilnosti jugoistoène Evrope i organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju nakon usvajanja Zakona je saopšteno da su njegove odredbe suprotne opšteprihvaæenim principima sliènih propisa.
Skupštinski Odbor za privredu i finansije je prije usvajanja tražio da rasprava o ovom Zakonu bude doložena za 20 dana, a njegov predsjednik Predrag Boškoviæ smatra da sada ima dovoljno vremena za otklanjanje svih nedoumica.
Direktor crnogorske Agencije za antikorupciju Veselin Šukoviæ smatra da je Vujanoviæeva rekacija opravdana i tvrdi da su poslanici znali da æe biti negativnih reakcija zbog kršenja meðunarodnih standarda.
U nevladinoj organizaciji Grupa za promjene, prema rijeèima èlana Milenka Popoviæa, se nadaju da je Vujanoviæeva odluka motivisana osjeæajem da sporni èlan mijenja prirodu Zakona i da je suprotan praksi drugih zemalja, dok je opoziciona Socijalistièka narodna prtija ocijenila da æe ponovno razmatranje imati loše posljedice za Crnu Goru jer se prezentira meðunarodnoj javnosti kao država koja usvaja loše propise, naroèito iz važne oblasti kao što je antikorupcija.
(kraj) anf/kmh