Zaboravljen znaèaj japanskog ulaganja
- Zaboravljen znaèaj japanskog ulaganja
- Post By kristina
- 13:23, 24 avgust, 2002

Kotor, (MINA-BUISNESS) – Znaèaj ulaganja japanske kompanije Daido metal u kotorsku Industriju kotrljajuæih ležajeva za crnogorsku, ali i srpsku i jugoslovensku privredu, nije shvaæen ili je brzo zaboravljen zbog zatrpavanja politkom, ocijenjeno je danas u komentaru beogradskog magazina Ekonomist.
List navodi da je ulazak japanskog kapitala u kotorsku fabriku, poèetkom juna, imao odgovarajuæu medijsku podršku i dodaje da je “prisustvo ambasadora Japana u Beogradu, predsjednika Crne Gore i niza visokih zvanica imalo efekat prskalice u novogodišnjoj noæi”.
“Valja imati na umu da je rijeè o velikoj i poznatoj japanskoj kompaniji Daido metal, èiji je godišnji obrt nekoliko puta veæi od društvenog proizvoda Srbije i Crne Gore. Konkretan aranžman nije bio nepovoljan, privatizacija je obavljena po baè sejl /butch sale/ modelu, kombinacijom prodaje državnog kapitala i dokapitalizacije, a Japanci su ukupno uložili 2,4 miliona USD”, podsjeæa èasopis.
Od ukupne investicije, Japanci su 700 hiljada USD izdvojili za kupovinu 30 odsto uèešæa države u kapitalu fabrike. Isto toliko posjeduju radnici, a 40 odsto fondovi.
Za dokapitalizaciju je izdvojeno 1,7 miliona, a milion USD za obrtni kapital.
“Postoji anegdota da su Japanci u poèetku za 30 državnog kapitala nudili jedan USD, ali su kasnije, kada im je, u polušaljivom tonu, skrenuta pažnja da bi se to negativno odrazilo na imidž privatizacije u Crnoj Gori, odluèi da ipak daju 700 hiljada. Na taj naèin japanska kompanija je došla do oko 51 odsto vlasništva i veæine u upravnom odboru, ali su zadržali starog direktora”, objavljeno je u komentaru.
Japanci su, navodi èasopis, nakon potpisivanja ugovora tražili analizu i snimak stanja životne okoline, kao i zdravstveni karton svih zaposlenih, uz pristanak da priznaju oboljenja koja nastanu šest mjeseci nakon poèetka rada fabrike.
Meðu brojnim tehnièkim, praktiènim, administrativnim, pravnim i politièkim detaljima koji tradicionalno otežavaju strana ulaganja, Ekonomist podsjeæa na “biser” o nestanku elektriène energije za vrijeme dva dolaska Japanaca u Crnu Goru na pregovore o kupovini fabrike.
“Japanci nijesu odustali, ali je ugovorom država fabrici garantovala redovno snabdijevanje strujom, što je u normalnom svijetu suvišno. Stièe se utisak da su taj primjer mediji, privrednici, eksperti i politièari, mogli koristiti ne samo za privlaèenje drugih stranih investitora, nego i za podizanje ekonomskog i politièkog rejtinga zemlje. Ništa se od toga nije desilo”, konstatuje Ekonomist magazin.
(kraj) anf