Zakon æe eliminisati politikanstvo
- Zakon æe eliminisati politikanstvo
- Post By kristina
- 08:08, 5 avgust, 2007

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Primjena zakona o ekonomsko-socijalnom savjetu stvoriæe uslove da se eliminiše politikantstvo iz važnih životnih problema i da se oni poènu kvalitetno rješavati pomoæu socijalnog dijaloga, ocijenio jepotpredsjednik Unije poslodavaca Momèilo Popoviæ.
Predlogom zakona, èija se primjena oèekuje poèetkom naredne godine, Ekonomsko-socijalni savjet (ESS) definisan je kao tripartitno tijelo koga æe èiniti po 11 predstavnika Vlade, Sindikata Crne Gore i Unije poslodavaca.
Tri socijalna partnera, rukovodeæi se principom ravnopravnosti baviæe se politikom zapošljavanja, zarada i cijena, konkurencije i produktivnosti, privatizacije, zaštite rada i životne sredine, obrazovanja i profesionalne obuke, zdravstvene i socijalne zaštite i drugih pitanja od znaèaja za socijalni dijalog kao jednu od temeljnih vrijednosti demokratskog društva.
Dosadašnji Ekonomsko-socijalni savjet je funkcionisao na osnovu Vladine uredbe iz februara 2001. i, osim predstavnika Vlade i Sindikata, èinili su ga predstavnici brojnih asocijacija i nevladinih organizacija.
"Prethodni savjet predstavnici Meðunarodne organizacije rada i Meðunarodne unije poslodavaca okarakterisali su kao "konstrukcionu grešku". Zamjerili su što poslodavci nijesu imali svog reprezentativnog predstavnika u njemu", rekao je Popoviæ Viejstima.
Sada je, kako je dodao, situacija potpuno drugaèija.
"Vjerujem da æemo kroz socijalni dijalog obezbijediti stabilnost cijelog društvenog sistema. Na pragu smo rješenja važnih ustavnih pitanja i nakon toga moramo se okrenuti životnim problemima", kazao je Popoviæ."Ekonomska pitanja moraju imati prioritet".
Ekonomsko-socijalni savjet, smatra on, imaæe veliku odgovornost, jer æe morati da usaglasi stavove o svim zakonskim predlozima prije njihovog prosljeðivanja parlamentu.
"U savjetu neæe biti sistema sile i preglasavanja, a kada izaðemo sa zajednièkim dogovorom pred parlament, politièke partije neæe imati mnogo razloga za polemiku", smatra Popoviæ.
Upravo to fali, jer, kako je kazao, zajednièki dogovor tri najvažnija socijalna partnera svi æe poštovati.
Prema njegovim rijeèima, važno je i da lokalni ekonomsko-savjeti, èijim dosadašnjim radom UPCG nije zadovoljna, obavljaju svoj posao.
"Bržim rješavanjem pitanja na lokalnom nivou i republièki savjet æe efikasnije raditi. Kao dobar primjer takvog funkcionisanja može poslužiti rad lokalnih savjeta u Hrvatskoj, koji je za kratko vrijeme dao odliène rezultate", naglašava Popoviæ.
ESS, koji æe imati ulogu "drugog parlamenta", morao bi biti definisan kao posebna ustavna kategorija u novom Ustavu Crne Gore.
"To je praksa veæine zemalja koje imaju dugogodišnju tradiciju u funkcionisanju tog tijela. Zajedno sa predstavnicima Sindikata tražili smo prijem kod predsjednika Skupštine kako bi razmotrili to pitanje", rekao je Popoviæ.
Pomoænik ministra rada Željko Vukoviæ smatra, meðutim, da nije neophodno da se EES i socijalni dijalog definišu kao posebne ustavne kategorije.
"Ustav veæ ima odredbu o slobodnom udruživanju, pravu na rad, zaštitu radu, zaradu, socijalno osiguranje. Sve su to elementi socijalnog dijaloga. Nije važno da li to pitanje naæi mjesto u ustavu, veæ koliko su socijalni partneri spremni da rade na unapreðenju socijalnog dijaloga i životnog standarda", rekao je Vukoviæ.
On je kazao da se ESS finansira iz republièkog bužeta i da je za ovu godinu opredijeljeno blizu 170 hiljada EUR.
"Plate èlanova savjeta biæe izmeðu 100 i 150 EUR. Predlogom zakona je definisano da sve administrativno -tehnièke poslove za potrebe savjeta obavlja sekretar koga imenuje Vlada", rekao je Vukoviæ.
Predsjednik novog Ekonomsko-socijalnog savjeta je ministar zdravlja, rada i socijalnog staranja Miodrag Radunoviæ.
Èlanovi Savjeta koje je imenovao Sindikat su Danilo Popoviæ, Dragan Mijanoviæ, Šefki Ljamoviæ,Milorad Terziæ, Zoran Masonièiæ, Milan Miloviæ i Èeda Miliniæ.
Unija poslodavaca za svoje predstavnike imenovala
je Predraga Mitroviæa, Budimira Raièkoviæa, Momèila Popoviæa,Ivana Mitroviæa, Nazifa Cungua, Slobodana Ðurkoviæa i Duška Kneževiæa.
Crnogorsku Vladu predstavljaæe Ratko Ðukanoviæ, Anðelko Lojpur, Miodrag Gomilanoviæ, Zoran Tomiæ, Branislava Božoviæ, Ðorðe Suhih i Milivoje
Radoviæ.
Za sekretara savjeta imenovan je Ilija Kraèkoviæ.
Nakon stupanja zakona na snagu socijalni partneri imenovaæe preostale èlanove u ESS-u.
(kraj) bvm