
Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Poslanici crnogorske Skupštine završili su danas raspravu o Predlogu zakona o svojinsko-pravnim odnosima, o kojem æe se naknadno izjasniti.
Poslanik Pokreta za promjene (PzP), Branko Raduloviæ, ocijenio je da Predlog zakona o svojinsko-pravnim odnosima predstavlja rasprodaju Crne Gore i nije usaglašen sa evropskim zakonodavstvom.
“Usvajanjem predloženog zakona Vlada pokušava da aktivira punjenje budžeta, umjesto da saèuva ono što još može”, rekao je Raduloviæ.
On je upitao i šta æemo raditi i od èega živjeti kada sve rasprodamo.
“Budžet bi trebalo puniti od realne ekonomije, a ne od prodaje djedovine, jer možemo doæi u situaciju da budemo državljani Crne Gore, a nemamo imovinu”, kazao je Raduloviæ.
Potpredsjednik Vlade i ministar finansija, Igor Lukšiæ, smatra da je predloženi zakon tvrði od bilo koje evropske prakse.
“Predlog zakona ogranièava pravo sticanja svojine na više od 90 odsto teritorije Crne Gore koja je pokrivena šumama i poljoprivrednim zemljištem”, saopštio je Lukšiæ.
Predlog zakona predviða da strani graðani i preduzeæa u Crnoj Gori neæe imati pravo sticanja svojine nad prirodnim bogatstvima i dobrima, poljoprivrednom i šumskom zemljištu, šumama, kao i spomenicima kulture od posebnog znaèaja.
“Stranci ne mogu kupovati nekretnine koje se nalaze na podruèjima važnim za interes i bezbjednost zemlje“, rekao je Lukšiæ i dodao da stranci imaju pravo dugoroènog zakupa nepokretnosti.
Predstavnici opozicionih partija ocijenili su da je kašnjenje usvajanja Predloga zakona o svojinsko-pravnim odnosima lišilo državu ogromnog priliva kapitala i upitali Lukšiæa ko æe snositi odgovornost za to.
Lukšiæ je saopštio da je Vlada imala najveæi interes za usvajanje tog zakona, kao i da je sada najvažnije da je Predlog prihvatljiv za više od dvije treæine poslanika, koliko ih je potrebno za njegovo usvajanje.
Poslanik Socijalistièke narodne partije (SNP), Aleksandar Damjanoviæ, smatra da je u Crnoj Gori sada osjetno lošija investiciona klima nego 2007. godine, a da je neusvajanje akata na vrijeme produbilo globalnu finansijsku krizu.
“Kriza je, ukoliko se uzmu u obzir smanjene investicije, poèela i ranije u Crnoj Gori“, rekao je Damjanoviæ.
Poslanik Narodne stranke (NS), Dragan Šoæ, tvrdi da su u Predlogu zakona pomiješani termini svojina i njeno korišæenje.
“Pravo svojine je apsolutno i ne treba ga ogranièiti van Ustava, ali to ne znaèi da se privatna svojina može koristiti kako kome padne na pamet”, rekao je Šoæ.
On je podsjetio da država ima druge zaštitne mehanizme, kao što su eksproprijacija i ekskluzivno pravo ureðenja prostora.
“U Prostornom planu nema nijedna definisana zona na kojoj se ne smije graditi ništa, što znaèi da se duž cijele graniène linije mogu prodavati nekretnine i graditi šta god hoæe. Ogranièenje korišæenja nepokretnosti kljuèno je pitanje koje treba da se reguliše kroz pažljiv nadzor nad onim što Vlada radi”, tvrdi Šoæ.
Poslanik Demokratskog centra, Emin Durakoviæ, ponovio je da Predlog ne definiše precizno zone od nacionalnog interesa, kao što su morsko dobro, ostrva i pogranièni pojas i nepokretnosti u zoni nacionalnih parkova.
Amandmane na Predlog zakona o svojinsko-pravnim odnosima podnijeli su SDP, SNP i Vlada, kao i poslanik DPS-a, Miomir Mugoša.
Amandmani SNP-a i Vlade dio su Predloga, dok æe se Skupština izjasniti o ostalim.
Predlog zakona o svojinsko-pravnim odnosima povuèen je krajem jula sa dnevnog reda Skupštine, jer je za njegovo usvajanje potrebna dvotreæinska veæina, a opozicija nije prisustvovala sjednici.
O tom propisu ne postoji nesporazum u vladajuæoj koaliciji, a iz pojedinih opozicionih partija su najavili da æe ga podržati ukoliko budu usvojeni njihovi amandmani.
Skupština nastavlja rad sjutra, raspravom o Predlogu zakona o koncesijama.
(kraj) mls/nar