Hitno formirati radnu grupu za izmjenu Zakona
- Hitno formirati radnu grupu za izmjenu Zakona
- Post By urednik
- 13:44, 13 jun, 2018

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Neophodno je što prije formirati radnu grupu za izmjenu Zakona o slobodnom pristupu informacijama, jer omogućava skrivanje ključnih podataka od javnosti, što direktno podstiče korupciju, smatraju u Mreži za afirmaciju nevladinog sektora (MANS).
U toj nevladinoj organizaciji (NVO) su naveli da su izmjene Zakona koje je usvojila Skupština na predlog poslanika Demokratske partije socijalista (DPS) omogućile skrivanje ključnih podataka od očiju javnosti.
“Zato MANS poziva Ministarstvo javne uprave da u najkraćem roku formira radnu grupu za izmjenu Zakona o slobodnom pristupu informacijama, kako bi novo zakonsko rješenje bilo u skladu sa međunarodnim standardima i Ustavom Crne Gore”, navodi se u saopštenju.
To bi, kako smatraju, omogućilo ostvarivanje fundamentalnog prava na informisanje i uspostavljanje adekvatnog zakonskog mehanizma koje bi značajno smanjilo prostor za koruptivno djelovanje.
Jedan od najočiglednijih primjera odnosi se na, kako se precizira, Savjet za privatizaciju i kapitalne projekte, kojem je posljednjim izmjenama Zakona omogućeno da od javnosti sakrije podatke o privatizaciji 13 najvećih preduzeća u Crnoj Gori, što otvara ogroman prostor za korupciju.
Riječ je o Institutu „Simo Milošević“, Montecargu, Montenegro Airlines-u, Hotelskoj grupi (HG) Budvanska rivijera, Hotelsko-turističkom preduzeću (HTP) Ulcinjska rivijera, Institutu crne metalurgije, Poliexu, Pošti Crne Gore, Novom duvanskom kombinatu, Montenegro defence industry-u, hotelu Park u Bijeloj, Opštini Herceg Novi, lokalitetu Gornji Ibar, aktivnostima na definisanju budućih odnosa između Vlade i kompanije A2A u vezi sa ugovorom u dokapitalizaciji i djelimičnoj privatizaciji Elektroprivrede (EPCG).
“Upravo ovaj slučaj jasno pokazuje zašto su poslanici DPS-a predložili i usvojili izmjene Zakona”, rekli su iz MANS-a.
Savjet za privatizaciju je i prije izmjena Zakona pokušao da, kako su kazali, sakrije podatke o privatizacijama daleko od očiju javnosti.
“Upravni sud je, međutim, usvajao tužbe na takva rješenja, pa su informacije morale biti objavljene. Ali, nakon izmjena i dopuna Zakona iz maja prošle godine, Upravni sud iste takve tužbe počinje da odbacuje, pa informacije ostaju u domenu tajnog”, precizirali su iz MANS-a.
Uprkos činjenici da Zakon jasno propisuje da se pravo na slobodan pristup informacijama reguliše tim pravnim aktom, u njemu istovremeno piše da se to ne odnosi na informacije za koje postoji obaveza čuvanja tajne, koja je regulisana drugim propisima.
“Iako je to u potpunoj suprotnosti sa svim međunarodnim standardima koji uređuju ovu oblast, kao i sa Ustavom Crne Gore, Savjet za privatizaciju je upravo pozivanjem na ovaj dio Zakona uspio da od javnosti sakrije informacije o privatizaciji preduzeća”, dodaje se u saopštenju.
Posebno zabrinjava, kako su rekli, činjenica da je sporni dio Zakona pravni temelj za skrivanje podataka u vezi sa izgradnjom autoputa Bar-Boljare, najvećeg projekta u istoriji Crne Gore, koji će njeni građani otplaćivati decenijama.
“S obzirom na to da veliki broj primjera jasno ukazuje da se korupcija u tajnosti nesmetano razvija, šteta koja bi mogla biti nanijeta državi i njenim građanima skrivanjem podataka o privatizacijama i izgradnji autoputa je ogromna. Takođe, postojeći Zakon je predmet snažnih kritika međunarodnih eksperata za slobodan pristup informacijama, koji upozoravaju da su njegove izmjene neophodne”, zaključuje se u saopštenju.
(kraj) sam