Kriza u Agrokoru će imati posljedice na ekonomije zemalja regiona
- Kriza u Agrokoru će imati posljedice na ekonomije zemalja regiona
- Post By urednik
- 13:18, 2 maj, 2017

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Kriza u kompaniji Agrokor će sigurno imati određene posljedice na ekonomije svih zemalja u kojima postoje njene podružnice, ali su ipak najveći rizici u Hrvatskoj, ocijenio je ekonomski analitičar, Damir Novotny.
“Do ozbiljnije krize ekonomija regije neće doći. Agrokor će morati da proda jedan dio svojih preduzeća i na taj način smanji dugove prema bankama i dobavljačima. Preostale dugove će otplaćivati godinama”, kazao je Novotny agenciji Mina-business.
On je rekao da će Agrokorovi konkurenti na maloprodajnom tržištu, prije svih njemačka grupa Schwarz i Interspar, povećati svoje udjele na tržištima na kojima danas Agrokor posluje, pa će se tako dobavljačima otvoriti novi i zdraviji distributivni kanali.
“Kriza u Agrokoru će imati i pozitivne posljedice, s obzirom na to da će dobavljači biti prisiljeni da pronalaze nove distributivne kanale u regiji i nova izvozna tržišta i povećavaju svoju konkuretsku sposobnost, što će na kraju pozitivno djelovati na sve ekonomije u regiji”, tvrdi Novotny.
Novotny, koji je i direktor konsultantske firme T&MC Group iz Njemačke, koja savjetuje preduzeća i javni sektor u različitim strateškim pitanjima, saopštio je da su banke iz regije, koje su poslovale s Agrokorom, ulazile u ograničene rizike, što se ne može tvrditi i za ruske banke i različite investicione fondove koji su kupovali obveznice hrvatske kompanije.
“Mišljenja sam da je kriza u Agrokoru, donošenje posebnog zakona u Hrvatskoj o kojem nemam najbolje mišljenje iz pogleda intenziteta državne intervencije na tržištu i pravnih pitanja koja iz zakona proizilaze, ipak privremeno pod kontrolom”, dodao je Novotny.
Prema njegovim riječima, najveće rizike su preuzimale male i srednje kompanije, koje nijesu imale osigurana potraživanja i koja moraju očekivati otpise.
“Koliki će ti otpisi biti se ne može predviđati, s obzirom da još nije jasno kolike su obaveze Agrokora prema dobavljačima po mjenicama po kojima je Agrokor mjenični dužnik, a dobavljači regresni dužnici”, kazao je Novotny.
On je saopštio da Agrokor više od desetak godina posluje na granici profitabilnosti, vjerovatno i s prikrivenim gubicima, pa zbog toga nije akumulirao dovoljno kapitala za snažnu ekspanziju i velike investicije.
“Finansiranje rasta i investicija samo iz bankarskih kredita nije moglo biti dugoročno održivo, posebno ne ako su spoljni izvori finansiranja bili tako skupi. Većina investicija, ne sve, nijesu imale ekonomsku podlogu niti su mogle osigurati povrate ulaganja u normalnim rokovima od pet do sedam godina”, naveo je Novotny.
Komercijalne banke i Evrpska banka za obnovu i razvoj (EBRD), koje su jedno vrijeme finansirale rast, na vrijeme su vidjele u kakve rizike uprava Agrokora ulaze pa su se, kako kaže Novotny, povukli.
On je rekao da su uz nepovoljne troškove finansiranja, Agrokorove kompanije, uključujući i Mercator, imale preveliki broj ljudi i nizak nivo produktivnosti i profitabilnosti.
“Istovremeno su se realizovali procesi otvaranja tržišta na kojima Agrokor posluje. Na tržišta su ulazili vrlo snažni konkurenti, poput Interspara, Bille, njemačke grupe Schwarz i belgijsko-holadske grupe Delhaize Ahold. Svi ovi konkurenti imaju vrlo dobre bilanse, snažne izvore vlastitog kapitala iz kojeg su mogli finansirati ekspanziju na tržišta jugoistočne Evrope”, smatra Novotny.
Agrokorovi konkurenti su, kako je kazao, napravili veliki pritisak pa su udjeli na tržištu Konzuma i Mercatora počeli naglo da padaju.
“Ti su se procesi dešavali izuzetnom brzinom koju Agrokor nije mogao pratiti. Akumulirali su se prikriveni i otvoreni gubitci, što je dovelo do nelikvidnosti i vrlo vjerovatne nesolventnosti cijele grupe”, zaključio je Novotny.
(kraj) jlb/sam