Lazoviæ: Održati stabilnost i rast ekonomije
- Lazoviæ: Održati stabilnost i rast ekonomije
- Post By angelina
- 20:21, 25 decembar, 2008

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Održavanje makroekonomske stabilnosti i kontinuiteta privrednog rasta uz kontrolu efekata svjetske krize, osnovni su ciljevi Ekonomske politike Crne Gore za narednu godinu koju je veèeras usvojila Vlada.
U Vladi ne oèekuju da æe zbog krize biti masovnog otpuštanja radnika, a ni smanjenja zarada zaposlenih u javnoj administraciji.
Ekonomskom politikom definisano je da realan rast bruto domaæeg proizvoda (BDP) iznosi pet odsto i prema procjeni on æe dostiæi 3,71 milijardu EUR.
Inflacija æe, kako se oèekuje, biti na nivou od 4,5 odsto, strane direktne investicije 460 miliona EUR, a stopa nezaposlenosti 10,3 odsto.
Prema Vladinim oèekivanjima spoljnotrgovinski deficit iznosiæe 1,15 milijardi EUR ili 31 odsto procijenjenog BDP-a, što je skoro pet odsto manje od ovogodišnjeg.
Spoljni dug iznosiæe 710 miliona EUR.
Potpredsjednik Vlade, Vujica Lazoviæ, saopštio je da æe naredna godina biti dosta problematièna, ali da osim prijetnje ona može biti i šansa Crne Gore.
On je kao prijetnju naveo manju moguænost zaduživanja privrede i stanovništva, veæe troškove zaduženja, kao i dosta oprezno investiranje koje æe se reflektovati na smanjenje stranih investicija.
Lazoviæ je u rizike od efekata krize naveo i manji izvoz, smanjenje stope rasta zaposlenosti, kao i moguænost da ona pogodi metalski sektor što bi uticalo na privredni rast.
On je naveo da je šansa u krizi to što æe biti manji inflatorni pritisak i deficit, a biæe i nastavljeno eliminisanje administrativnih barijera koje treba da podignu stepen konkurentnosti crnogorske privrede.
„Ako smo u prethodnom periodu govorili da su za nama godine koje karakteriše investicioni bum možemo reæi da æemo i pored krize u narednom periodu imati infrastrukturni bum. Tu prije svega mislim na gradnju autoputa, poèetak izgradnje energetskih objekata, kao i nekih velikih u sektoru turizma“, saopštio je Lazoviæ nakon sjednice Vlade.
On je ponovio da æe se budžetskom politikom primijeniti set fiskalnih mjera koje æe preventivno djelovati na moguæe usporavanje ekonomskih aktivnosti, prevazilaženje problema sa kojima se suoèavaju izvoznici, kao i sektori turizma i graðevinarstva.
„Smanjenjem poreza i doprinosa i prijevremenom otplatom duga održaæe se zadovoljavajuæi nivo javne potrošanje, dok æe poveæanje kapitalnog budžeta u kombinaciji sa investicijama privatnog sektora obezbijediti zadovoljavajuæi nivo investicione potrošnje. Oèekujemo da æe sve predložene mjere obezbijediti konkurentnost crnogorske ekonomije i održivost ekonomskog rasta“, naveo je Lazoviæ.
On je dodao da æe Vlada u narednoj godini utvrditi strategiju razvoja zemlje od 2010. do 2015. godine sa nacionalnim razvojnim planom za njenu implementaciju.
Lazoviæ je kao najznaèajnije mjere fiskalne politike naveo jaèanje investicija u infrastrukturu, individualnu investicionu i javnu potrošnju, smanjenje neproduktivne budžetske potrošnje, kao i podršku graðanima i privredi kroz obezbjeðivanje dodatne likvidnosti.
Vlada je u prvoj polovini naredne godini planirala da privremeno zamrzne deset odsto rashoda za materijal i usluge od kojih æe se uštedjeti 6,5 miliona EUR. Vlada je, izmeðu ostalog, u setu mjera fiskalne politike predvidjela smanjenje poreza i doprinosa na zarade, prijevremenu otplatu unutrašnjeg duga po osnovu restitucije i stare devizne štednje i ukidanje naknada za autoputeve koja se obraèunava u cijenu goriva.
Lazoviæ je dodao da æe za projekat Posao za Vas u narednoj godini biti oprijediljeno 18,15 miliona EUR kao dodatan stimulans komponenti potrošnje koja treba da obezbijedi dodatnu likvidnost za realni i bankarski sektor.
„Ukupan iznos podsticaja kroz fiskalne i socioekonomkse mjere iznosi oko 9,4 odsto procijenjenog BDP-a“, precizirao je Lazoviæ.
On je podsjetio da Crnu Goru u narednoj godini na putu evropskih integracija èekaju veliki izazovi preuzeti potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, Privremenog sporuzuma o trgovinama i srodnim pitanjima, zadacima iz Nacionalnog plana integracija i obavezama koje nameæe podnijeta aplikacija za èlanstvo u Evropsku uniju.
„Sinergijom jasnih ciljeva koji se ogledaju i u aktivnoj podršci sektoru malih i srednjih preduzeæa, stvaranju stabilnog i stimulativnog ambijenta za razvoj preduzetništva kroz eliminisanje biznis barijera, ubrzanje procedura za dobijanje dozvola, podizanje nivoa ureðenosti prostora, uz regionalni i razvoj informatièkog društva oèekujemo da æemo omoguæiti privredni rast i u kriznoj godini, kroz jaèanje konkurentnosti crnogorske ekonomije“, zakljuèio je Lazoviæ.
(kraj) nus/bvm