Pèelarstvo ima buduænost u Crnoj Gori
- Pèelarstvo ima buduænost u Crnoj Gori
- Post By kristina
- 13:02, 22 februar, 2015

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Pèelarstvo ima buduænost u Crnoj Gori, a pèelari udruživanjem i zajednièkim aktivnostima mogu da doprinesu unaprijeðenju tog sektora i brendiranju domaæeg meda, saopštio je generalni direktor Direktorata za ruralni razvoj u Ministarstvu poljoprivrede, Darko Konjeviæ.
Konjeviæ je, kako su kazali iz Ministarstva, posjetio prvu pèelarsku školu u Andrijevici, Komska pèelica i ocijenio da je njeno otvaranje pokazatelj da pèelarstvo u Crnoj Gori ima ozbiljnu perspektivu.
Školu Komska pèelica trenutno pohaða oko 60 polaznika, djece uzrasta od 13 do 17 godina.
Konjeviæ je kazao da Ministarstvo podržava takve inicijative, jer se radi o edukaciji mlaðe populacije za bavljenje poljoprivrednim djelatnostima, konkretno pèelarstvom.
On je podsjetio da je Ministarstvo pèelarstvo stavilo meðu prioritete u okviru svojih aktivnosti, što pokazuje i najznaèajniji projekat, izgradnja Kuæe meda u Danilovgradu, koja æe biti otvorena uskoro.
Konjeviæ je podsjetio da je Ministarstvo tokom prošle godine sprovelo projekat Pèela i med koji je podrazumijevao edukaciju uèenika osnovnih škola u Crnoj Gori.
Iz Ministarsta su naveli da su proizvod tog projekta likovni radovi osnovaca, odnosno odslikane drvene table sa motivima pèela i meda, koji æe krasiti košnice crnogorskih pèelara i prostor Kuæe meda.
„Nadamo se da æe se mnoga od djece koja su uèestvovala na edukativnim èasovima opredijeliti u buduænosti za bavljenje pèelarstvom, kao djelatnošæu koja ima preduslove za unaprijeðenje i ozbiljan biznis“, kazao je Konjeviæ.
Rukovodilac škole i jedan od predavaèa, Dragan Ðurkoviæ, koji je i predsjednik Udruženja pèelara „Mihailo Bakiæ“ iz Andrijevice, rekao je da je otvaranjem škole ostvarena osnovna ideja, a to je da se mladi ljudi iz sjevernih krajeva zainteresuju za bavljenje pèelarstvom.
„Mladima na vrijeme treba pružiti moguænost da prepoznaju šansu da ostvare zaradu baveæi se, pèelarstvom, djelatnošæu za koju u Crnoj Gori imamo dobre uslove. To bi ih vezalo i da ostanu u svom mjestu, èime bi se u krajnjem smanjio i odliv stanovništva iz ruralnih podruèja“, naveo je Ðurkoviæ.
Nastava je, kako je objasnio, podijeljena na teorijski i praktièni dio, što æe djeci dati sveobuhvatnu sliku procesa pèelarenja, proizvodnje meda i drugih pèelinjih proizvoda, ali i znaèaj pèela kao biæa odgovornih za opstanak prirode.
„Predavaèi su èlanovi Saveza pèelarskih organizacija i svake nedjelje dolaze predstavnici iz razlièitih gradova Crne Gore. Nakon završetka teorijskog dijela, vježbe æe trajati 25 radnih èasova u radionicama èlanova Udruženja i 65 èasova praktiène nastave koja æe se realizovati na pèelinjacima udruženja“, zakljuèio je Ðurkoviæ.
(kraj) jlb