Poslodavac mora imati moguænost da otpusti radnika
- Poslodavac mora imati moguænost da otpusti radnika
- Post By angelina
- 18:46, 22 decembar, 2010

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Poslodavcima mora biti data moguænost da otpuste radnika koji ne ispunjava obaveze predviðene ugovorom o radu, saopštio je danas predsjednik Unije poslodavaca Crne Gore (UPCG), Predrag Mitroviæ.
On je na okruglom stolu o izmjenama i dopunama Zakona o radu kazao da je izostavljanje takve odredbe u zakonskom tekstu biznis barijera.
"Isto kao što zaposlene treba zaštititi od zloupotrebe poslodavaca, tako i poslodavci moraju imati adekvatnu zaštitu od neradnika", rekao je Mitroviæ.
Izvršni direktor kompanije Didžit /Digit/ Montenegro, Duško Petroviæ kazao je da obaveze obje strane, i zaposlenih i poslodavaca, moraju biti jasno definisane ugovorom o radu.
"U suprotnom, kada se ne poštuju obaveze propada ekonomija. Radnici moraju biti svjesni svojih obaveza, posebno kada je u pitanju radno vrijeme koje se kod nas èesto ne poštuje", upozorio je Petroviæ.
Direktor za saradnju sa Vladom u podgorièkom Kombinatu aluminijuma (KAP), Andrej Minkov, ocijenio je da je neophodno utvrditi situacije u kojima je poslodavcu omoguæeno da otpusti radnika.
"Èesto se dešavalo da radnika koji ne ispunjava svoje obaveze ili krši radnu disciplinu ne možemo da otpustimo jer ga štiti OKU. Zato smatramo da moguænosti otpuštanja moraju biti definisane ne samo ugovorom, veæ i u Zakonu o radu i moraju biti jednake za sve", rekao je Minkov.
Iz UPCG su saopštili da je problem i u rigidnosti na tržištu rada koja se može prevaziæi modernizovanjem radnog zakonodavstva.
Oni su predložili 12 izmjena Zakona iz 2008. godine.
Osnovni predlozi UPCG-a tièu se rada na odreðeno vrijeme, aneksa ugovora o radu, dužini godišnjeg odmora, kao i izjednaèavanja rada jednake vrijednosti i naèina utvrðivanja zarade.
Predlog UPCG koji se odnosi na otkaz ugovora o radu, odnosno, moguænost poslodavca da otpusti zaposlenog koji ne ispunjava svoje radne obaveze najviše je razmatran na sastanku.
"Osnovni razlog zbog kojeg je tokom prethodne dvije godine bilo najviše ugovora o radu na odreðeno vrijeme je taj što nije postojala odredba na osnovu koje bi poslodavac mogao da otpusti zaposlenog koji ne radi dobro", kazao je generalni sekretar UPCG, Vladimir Èuroviæ.
On je dodao da je potrebno razmotriti i pitanje aneksa ugovora, jer je, kako je objasnio, taj dio èesto jednostrano tumaèe sindikati kao ogranièavanje njihovih prava.
"Ako radnik ima moguænost da kada firma dobro posluje, dobije povišicu, onda mora postojati opcija na osnovu koje, kada radnik ne radi dobro ili preduzeæe ne ostvaruje željene rezultate, zarada zaposlenih bude manja", rekao je Èuroviæ.
Predlog UPCG je da, ukoliko preduzeæe nema potpisan OKU funkcioniše na osnovu Pravilnika o radu, kojim æe biti jasno definisana pravila firme.
Pomoænik ministra rada i socijalnog staranja, Anka Stojkoviæ kazala je da Ministarstvo nema primjedbi na predloge poslodavaca, jer taj resor nije dao svoj predlog radnog teksta.
"Radna grupa æe i narednom periodu razmatrati predloge i pokušati zajednièki da riješi problematièna pitanja", navela je Stojković.
Ministar rada i socijalnog staranja, Suad Numanoviæ kazao je da je socijalni dijalog jedna od bitnih odlika uspješnog usaglašavanja predloga o izmjenama zakonodavstva.
"U Crnoj Gori postoji dobar socijalni dijalog i to je velika prednost. Tokom ove godine uraðeno je dosta kako bi se uvele neophodne promjene, ali najbitnije je da ih što prije poènemo primjenjivati", zakljuèio je Numanoviæ.
Predstavnici tripartitne radne grupe koju èine predstavnici Ministarstva rada i socijalnog staranja, UPCG i Univerziteta Crne Gore na prethodnim okruglim stolovima iznijeli su svoje predloge vezano za izmjene i dopune Zakona o radu.
Predlozi o kojima je ranije raspravljano odnose se i na neke novine, u oblastima kao što su mobing, korupcija, roditeljsko odsustvo, insitut ustupanja zaposlenih i predlog zakljuèivanja dva OKU-a.
(kraj) adj/bvm