Potrebna strategija za promovisanje društveno odgovornog poslovanja
- Potrebna strategija za promovisanje društveno odgovornog poslovanja
- Post By dragana
- 12:05, 23 jun, 2014

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Crna Gora mora da ima jasnu strategiju za promovisanje društvene odgovornosti preduzeæa, koja je još u poèetnoj fazi, iako ima primjera dobre prakse, saopštio je šef Operativnog sektora u Delegaciji Evropske unije (EU) u Podgorici, Andre Lys.
Lys je na seminaru koji je organizovala crnogorska Unija poslodavaca (UPCG) kazao da su Crnoj Gori, u cilju usaglašavanja sa standardima EU, neophodni i instrumenti za podsticaj preduzeæima da pomognu zajednici.
„U Crnoj Gori društvena odgovornost preduzeæa je još u poèetnoj fazi, ali ima primjera dobre prakse, ali za sada oni ostaju uglavnom na nivou pojedinaènih preduzeæa“, rekao je Lys.
On je saopštio da se veæina zemalja na zapadnom Balkanu suoèava sa ozbiljnim izazovima da postignu ciljeve održivog razvoja.
„Crna Gora nije tu izuzetak i svi sektori društva treba da doprinesu tom cilju ukljuèujuæi i razlièite kompanije. Zbog toga društvena odgovornost preduzeæa nikada nije bila važnija“, rekao je Lys.
Društvena odgovornost preduzeæa, kako je saopštio, je koncept koji obuhvata odgovornost za radnje nekog društva koje imaju pozitivan uticaj na potrošaèe, zaposlene, zajednicu i životnu sredinu.
„Tako predzeæa doprinose ekonomskom razvoja, dok u isto vrijeme poboljšavaju kvalitet života radne snage njihovih porodica, lokalne zajednice i društva u cjelini“, rekao je Lys.
Na tržištu, kako je objasnio, to znaèi pružanje podrške lokalnim dobavljaèima na primjer plaæajujæi njihove fakture na vrijeme, zatim pomaganje u poveæanju zadovoljstva korisnika, kao i zadržavanje klijenata zaštitom njihovih prava ili poboljšanjem kvaliteta proizvoda.
„U zajednici i društvu u cjelini primjeri dobre prakse obuhvataju dobrovoljne akrtivnosti predstavnika kompanija, dobrotvorne donacije, ili sponzorstva da se promoviše društveni razvoj i obnavljanje privrede“, rekao je Lys.
Generalni sekretar UPCG, Suzana Raduloviæ saopštila je da se seminar organizuje u okviru istoimenog projekta koji finansira EU.
Lider projekta je Turska asocijacija poslodavaca (TISK), a partneri su, pored UPCG, Meðunarodna organizacija poslodavaca (IOE) i poslodavaèke organizacije zemalja regiona.
„Uèešæe UPCG u ovom projektu je dodatni instrument za promociju društveno odgovornosg pristupa poslovanju i namijenjena je ne samo jaèanju kapaciteta poslodavaèkih organizacija i kompanija veæ i jaèanju kapaciteta u toj oblasti i svih aktera društvenog života“, navela je Raduloviæ.
Prema njenim rijeèima, UPCG je organizovala više aktivnosti tokom rada na projektu, kao što su istraživanje na temu društveno odgovornog poslovanja i objavljivanje publikacije.
„Iako je osnovni cilj svake kompanije sticanje profita, ugradnja principa društveno odgovornog poslovanja u samom procesu rada doprinosi jaèanju te kompanije, poboljšanju njenog imidža i ostvarivanju boljih rezultata poslovanja“, saopštila je Raduloviæ.
Društveno odgovorno poslovanje, kako je dodala, može samo doprinijeti imidžu i rezultatima poslovanja svake kompanije.
Raduloviæ je najavila da æe UPCG tokom jula raspisati konkurs za izbor najbolje kompanije u dijelu društveno odgovornog poslovanja, da bi se u septembru, nakon evaluacije, dodijelile nagrade.
Ona je pozvala sve kompanije koje su kroz svoje poslovanje ugradile principe društveno odgovornog poslovanja da uèestvuju na konkursu.
Ambasador Turske u Crnoj Gori, Mehmet Niyazi Tanilir saopštio je da poslodavac mora da garantuje prava zaposlenih i da im omoguæi prostor kako bi njihov rad bio mnogo produktivniji.
„U okviru toga takoðe treba da vodi raèuna o mnogim drugim stvarima kao što su na primjer zaštita životne sredine“, dodao je Tanilir.
Poslodavci, zaposleni i potrošaèi, kako je ocijenio, treba da budu zaštiæeni.
Ekspert IOE, Matthias Thornes kazao je da je cilj projekta da se poveæa kapacitet UPCG da može bolje da podržavaju svoje èlanove.
„Kompanije primaju savjete od aktera kojima mogu da vjeruju, a UPCG jeste takav subjekat kome se kompanije obraæaju za savjete“, dodao je Thornes.
Cilj projekta, kako je saopštio, jeste da se kompanijama pokaže šta se dešava na evropskom i meðunarodnom nivou, koji instrumenti su im na rasplaganju i koje incijative su u toku, kako bi mogle da izaberu i donesu svjesnu odluku šta je dobro za njih.
(kraj) jlb/bvm