Sve spremno za gradnju fabrike za flaširanje vode
- Sve spremno za gradnju fabrike za flaširanje vode
- Post By kristina
- 07:05, 7 februar, 2006

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Javno preduzeæe Vodovod i kanalizacija Podgorice pripremilo je tehnièku dokumentaciju i sprovelo sve neophodne infrastrukturne radove za izgradnju fabrike za flaširanje pitke vode na Marezi, koja bi, prema projektu, svu svoju proizvodnju plasirala na strano tržište.
Najozbiljniji kandidat za buduæeg koncesionara Mareze po BOT aranžmanu je kompanija Delta, vlasništvo beogradskog biznismena Miroslava Miškoviæa, saznaje Republika u Skupštini opštine Podgorica.
Direktor podgorièkog Vodovoda Milivoje Paviæeviæ kazao je da su u toku pregovori sa beogradskom firmom Delta o BOT aranžmanu, koji podrazumijeva vraæanje izvorišta vlasniku nakon isteka perioda korišæenja.
"Na Marezi, voda izvorišta Ljeskovac ocijenjena je visoko kvalitetnom, a time podobnom za izvoz. Na toj lokaciji moguæe je izgraditi fabriku za izvoz flaširane vode na strano tržište", ocijenio je Paviæeviæ.
Projekat flaširanja u SO Podgorica, u vezi je sa izgradnjom novog ureðaja za preèišæavanje otpadnih voda, vrijednom oko 38 miliona EUR. Ideja je da beogradska kompanija sagradi ureðaj za preèišæavanje i fabriku vode, a zauzvrat dobiju višegodišnje koncesije na vodoizvorište Mareza.
Fabrika bi bila automatizovana, proizvodila bi 30 miliona litara godišnje i u poèetku zapošljavala oko 20 radnika. Veliki dio te proizvodnje bio bi plasiran na tržišta Libije, Izraela, Italije i evropskih država.
Prema dokumentu saèinjenom u Ministarstvu poljoprivrede, naèelna procedura za dobijanje koncesije za flaširanje vode sastoji se iz 20 taèaka, a osim matiènog resora, potrebne su saglasnosti i mišljenje Republièkog hidrometeorološkog zavoda, Ministarstava zdravlja iekonomije i mišljenje nadležnog nacionalnog parka, ukoliko se izvor nalazi na takvom podruèju.
Potencijalni investitor zainteresovan da koncesionira izvorišta pitke vode prema ocjenama ekonomista, osim što treba da pribavi veliku dokumentaciju, moraæe da uloži makar milion EUR u takvu fabriku.
Crna Gora je proporcionalno teritoriji i po stanovniku meðu deset najbogatijih zemalja prema rezervama pitke vode.
U mnogim zapadno evropskim državama litar pijaæe vode košta kao pola litra benzina, a struènjaci vjeruju da æe se u narednih deset godina njihova cijena biti izjednaèena.
(kraj) kmh