
Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Radnici nikšiæke Hladne valjaonice Tehnostil protestovali su danas ispred podgorièkog Privrednog suda i tražili da ih primi njegov predsjednik Dragan Rakoèeviæ.
Ispred zgrade Privrednog suda se okupilo oko 40 radnika, koji su zahtijevali isplatu 18 zaostalih zarada, zbog èijeg neizmirivanja, kako tvrdi bivši predsjednik Sindikata preduzeæa Marko Mirjaèiæ, 96 porodica nema od èega da živi.
„Želimo sastanak sa Rakoèeviæem. Ne oèekujemo ništa, ali neæemo biti mirni“, poruèio je Mirjaèiæ.
On je podsjetio da su radnici Tehnostila i u petak tražili sastanak sa Rakoèeviæem, ali da im je saopšteno da predsjednik Privrednog suda „nije tu“.
„Naš novac je zakoèio, ali ne znamo gdje“, rekao je Mirjaèiæ.
Hladna valjaonica je najstariji i prvi privatizovani pogon Željezare kojeg je 2002. godine kupila rusko-švajcarska kompanija Tehnostil. Steèaj je u preduzeæe uveden u junu prošle godine na zahtjev radnika, kojima se duguje oko 1,3 miliona EUR za zaostala primanja i stambene kredite.
Steèajna uprava kompanije u oktobru je preko javnog oglasa prodala dvije mašine preduzeæu Uniprometu iz Èaèka, za 120 hiljada EUR. Mašine su, meðutim, 23 dana bile na carini, jer je utvrðeno da prethodni vlasnik, rusko-švajcarska kompanija Tehnostil, prije osam godina nije za njih platila carinske dažbine.
Steèajna uprava Tehnostila morala je da uplati spornih 50 hiljada EUR, jer je to bio uslov Uprave carina da sa carinjenja pusti te dvije mašine. Planirano je bilo da se novac od prodaje mašina, ali i spornih 50 hiljada EUR, koje je na osnovu odluke Privrednog suda trebalo da vrati Uprava carina, iskoristi za isplatu dugova bivšim radnicima Tehnostila.
Predstavnici Uprave carina su sa steèajnim upravnikom Tehnostila, Dragoslavom Jaukoviæem, potpisali sporazum o uplati 50 hiljada EUR kako bi mašine mogle da se izvezu. Novac je, prema tom sporazumu, trebalo da bude vraæen kompaniji 20 dana kasnije, ali to nije uraðeno.
Proizvodnja u Tehnostilu obustavljena je sredinom 2009. godine, nakon što je vlasnik u Suboticu odvezao mašine vrijedne više od dva miliona EUR. Zaposleni u Tehnostilu su poèetkom 2010. godine poèeli protest, koji je trajao dva i po mjeseca, od èega su 20 dana štrajkovali glaðu.
Ministarstvo ekonomije u Tehnostil uvelo je privremenu upravu, a državno tužilaštvo najavilo pokretanje kriviènog postupka protiv odgovornih u preduzeæu, ali bez rezultata.
(kraj) jko/nar