Više pažnje obratiti na potrebe privrede
- Više pažnje obratiti na potrebe privrede
- Post By urednik
- 11:30, 9 novembar, 2014

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Obraðivaèi propisa, prilikom sagledavanja efekata njihove primjene, treba da obrate više pažnje i iskažu dobru volju prema potrebama privrede u cilju stvaranja povoljne klime za investicije, ocijenjeno je na sjednici Upravnog odbora Privredne komore (PKCG).
Upravni odbor je, na sjednici na kojoj se raspravljalo o regulatornom okviru i njegovom uticaju na poslovni ambijent, ocijenio znaèajnim poštovanje principa predvidljivosti uslova poslovanja, blagovremeno informisanje privrede o propisima èija se izmjena planira i uèešæa njenih predstavnika u detaljnom analiziranju efekata na privreðivanje, koje bi prethodilo usvajanju tih akata.
Privrednici, kako je saopšteno iz PKCG, duži vremenski period, kroz rad odbora udruženja i Upravnog odbora PKCG, ukazuju na manjkavosti rješenja u oblasti privrednog i radnog zakonodavstva i traže njegovu reformu kao i suzbijanje negativnih efekata sive ekonomije sistemskim mjerama.
“Posebno je zabrinjavajuæa èinjenica da je optimalno poslovanje ugroženo usvajanjem pojedinih zakonskih rješenja, koja znatno odstupaju od uzansi globalne tržišne ekonomije”, rekli su iz PKCG.
Komparativna prednost pojedinih ekonomija leži u kvalitetu i harmonizaciji nacionalnih propisa koji ureðuju poslovanje preduzeæa, i tako se stvara konkurentska prednost preduzeæa na globalnom nivou.
“Èesto se dešava da se izglasaju zakoni koji se u poslovnoj praksi teško mogu primijeniti ili jednostavno stvaraju znatne i nepotrebne troškove za preduzeæa”, kazali su iz PKCG.
Privrednici su ukazali i na neophodnost izrade novog zakona o radu koji æe na cjelovit i moderan naèin odgovoriti potrebama biznisa i ukupnog ekonomskog razvoja Crne Gore, posebno imajuæi u vidu èinjenicu da su postojeæi loše ocijenili najviši predstavnici Vlade, cjelokupne privrede, investitori, EU, Svjetska banka (SB) i sami zaposleni.
“Tim prije što su države regiona pokrenule ili sprovele reforme radnog zakonodavstva u pravcu veæe fleksibilnosti tržišta rada èime unaprjeðuju konkurentnost investicionih destinacija”, dodali su iz PKCG.
Potrebno je, kako se dodaje, izmijeniti i Zakon o privrednim društvima i ogranièiti moguænost da isto fizièko lice osniva više preduzeæa i postrožiti odgovornost osnivaèa za nagomilane dugove iz lošeg poslovanja, na štetu povjerilaca. Druge zemlje su definisale rigorozne odredbe za odgovorne koji prouzrokuju štetu kompanijama, pa je omoguæeno da povjerilac tuži direktora firme dužnika da bi od njega naplatio potraživanje, što je nazvano sistemom odgovornosti vlastitim džepom osnivaèa.
Privrednici su ocijenili da se komunalne usluge obavljaju na nekonkurentan i neefikasan naèin, uz kalkulisanje nerealnih troškova, pa postoji prostor da se u tom smjeru utièe na poboljšanje poslovnog ambijenta.
“Infrastruktura, kao posebno znaèajna osnova poslovnog ambijenta i dalje je nedovoljno razvijena, i predstavlja jedan od ogranièavajuæih faktora za konkurentnost privrede. U tom pravcu je neophodno stvoriti uslove za brže i jednostavnije investiranje u nove kapacitete posebno u oblasti energetike i saobraæaja”, naveli su iz PKCG.
Ugovori iz oblasti javnih nabavki, kako smatraju, predstavljaju znaèajan faktor konkurentnosti privrede i osnovu stabilnog poslovanja preduzeæa, ponuðaèa koji na taj naèin ravnopravno uèestvuju na tržištu sa stranom konkurencijom i obezbjeðuju stabilnost upošljenosti poslovnih kapaciteta.
Upravni odbor smatra da nedostaje znaèajan broj podzakonskih akata za sprovoðenje zakona u brojnim sferama poslovanja, što stvara znaèajne probleme u poslovanju privrede, pa i samih inspekcijskih, carinskih i poreskih organa.
Privrednici su ocijenili da je rad inspekcijskih organa, koji nadziru primjenu propisa, potrebno uskladiti sa razvojem poslovnog ambijenta, lišiti selektivnosti i uskladiti sa interesima crnogorske privrede.
(kraj) sam